Michał Kobosko o wyniku PiS: Mamy takie społeczeństwo, jakie mamy. Trzeba to uszanować

My odbieramy ten wynik wyborów jako pewne ostrzeżenie dla koalicji 15 października - mówił w rozmowie z RMF FM Michał Kobosko, poseł Trzeciej Drogi, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050, pytany o wynik wyborów samorządowych.

Publikacja: 09.04.2024 07:27

Michał Kobosko

Michał Kobosko

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Z oficjalnych wyników wyborów podanych przez PKW wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich na poziomie ogólnopolskim wygrał PiS, z poparciem 34,27 proc., przed KO — 30,59 proc. i Trzecią Drogą - 14,25 proc. Były to dziewiąte z rzędu wybory, które — na poziomie całej Polski — wygrał PiS.

Michał Kobosko o zwycięstwie PiS w wyborach samorządowych: To wygrana, która nie jest wygraną

O zwycięstwo PiS był pytany Kobosko.

- Mowa o wygranej, która wygraną de facto nie jest. Ta partia zajęła pierwsze miejsce jeśli chodzi o wybory do sejmików wojewódzkich, ale nie będzie rządziła nawet w połowie sejmików, a na poziomie dużych i średnich miast to klęska PiS. Jeśli PiS ma tak odnosić kolejne zwycięstwa, to ja jestem „za”, bo przy braku zdolności koalicyjnych, są w stanie porozumieć się tylko z Konfederacją, pozostaną w opozycji w większości Polski — odparł Kobosko.

Czytaj więcej

Trzecia Droga nie idzie do wyborów europejskich z Koalicją Obywatelską

Co jednak wynika dla koalicji rządzącej z kolejnego zwycięstwa PiS w wyborach ogólnopolskich?

- Jeśli ktokolwiek się łudził, że PiS zaniknie, będzie zanikać, to się łudził. Mamy takie społeczeństwo jakie mamy, 1/3 ma poglądy konserwatywne, dodatkowo wzmocnione przez ostatnich osiem lat przez PiS. I to trzeba uszanować. My walczymy o dużą część społeczeństwa, które takich poglądów, tak mocno ukorzenionych nie ma — odparł Kobosko dodając, że Trzecia Droga walczy o elektorat centrowy.

- My odbieramy ten wynik wyborów jako pewne ostrzeżenie dla koalicji 15 października. Tu nie ma co dorabiać jakiejś propagandy sukcesu. Mamy pewien sygnał ostrzegawczy, że musimy bardziej się starać realizować program z naszych zapowiedzi. Dla części elektoratu karanie nieprawidłowości PiS-owskich jest istotne, ale na tym nie może się opierać ambitna władza. Ludzie muszą widzieć efekty — mówił też wiceprzewodniczący Polski 2050.

Lewica uznała, że w kampanii samorządowej głównym tematem powinna być aborcja. Robili to bardzo konsekwentnie. Jak widać nic na tym nie zyskali

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050

Jednocześnie Kobosko powtórzył, że „PiS zdolności koalicyjne ma minimalne. Są możliwe w jednym czy dwóch sejmikach koalicje z Konfederacją, ale PiS innych zdolności nie ma”. - W większości kraju rządzić będzie koalicja 15 października — podsumował.

- Nas niepokoi, nawet bardziej od wyników, ta frekwencja, która miała miejsce, zdecydowanie niższa niż w wyborach 15 października — stwierdził jednocześnie.

Michał Kobosko o sporze Trzeciej Drogi z Lewicą: Kierownictwo Lewicy popełniło błąd

A czy Polska 2050 zakopie topór wojenny z Lewicą? Czy Anna-Maria Żukowska, która wulgarnie zwróciła się w serwisie X do Szymona Hołowni, poda dłoń marszałkowi Sejmu?

- Nigdy nie wykopywaliśmy topora wojennego z Lewicą, nic takiego nie miało miejsca. Chciałbym móc zapomnieć tweet (Anny-Marii Żukowskiej — red.), jego treść. Lewica uznała, że w kampanii samorządowej głównym tematem powinna być aborcja. Robili to bardzo konsekwentnie. Jak widać nic na tym nie zyskali, a stracili, bo ludzie zobaczyli, że Lewica zajmuje się głównie atakowaniem — odpowiedział Kobosko.

- Są ludzie na Lewicy, którzy rozumieją, że kierownictwo Lewicy popełniło błąd. Gdybym był wyborcą Lewicy powiedziałbym, że oczekuje rozliczenia, przeproszenia — dodał.

Czy Włodzimierz Czarzasty zostanie marszałkiem Sejmu?

Koboskę spytano też czy Włodzimierz Czarzasty obejmie w przyszłym roku stanowisko marszałka Sejmu, jak zapisano w umowie koalicyjnej.

- To jest zapisane w umowie koalicyjnej, ta umowa obejmowała wiele ustaleń między nami — odparł wiceprzewodniczący Polski 2050 dodając jednak, że w umowie nie zapisano czy po odejściu ze stanowiska marszałka Sejmu przez Hołownię Polska 2050 uzyska stanowisko w prezydium Sejmu czy stanowisko wicepremiera. 

Kobosko stwierdził, że objęcie przez Czarzastego stanowiska marszałka będzie jeszcze przedmiotem rozmów choć, jak zaznaczył, „to co zostało zapisane powinno być dotrzymane”.

Z oficjalnych wyników wyborów podanych przez PKW wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich na poziomie ogólnopolskim wygrał PiS, z poparciem 34,27 proc., przed KO — 30,59 proc. i Trzecią Drogą - 14,25 proc. Były to dziewiąte z rzędu wybory, które — na poziomie całej Polski — wygrał PiS.

Michał Kobosko o zwycięstwie PiS w wyborach samorządowych: To wygrana, która nie jest wygraną

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki