Wybory samorządowe. Włodzimierz Czarzasty: Czas na poważną rozmowę w koalicji rządzącej

Partie tworzące rząd Donalda Tuska nie są zadowolone z wyników wyborów samorządowych i nie potrafiły zmobilizować wyborców - ocenił w RFM wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

Publikacja: 08.04.2024 08:57

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty skomentował wyniki wyborów samorządowych

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty skomentował wyniki wyborów samorządowych

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Z badania exit poll wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygrał PiS z poparciem 33,7 proc. a drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 31,9 proc. wyborców.

Frekwencja w skali całego kraju wyniosła 51,5 proc.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Młodzi stawiają na KO, starsi na PiS

Wybory samorządowe. Włodzimierz Czarzasty: Nie potrafiliśmy zmobilizować wyborców

- Nie powiem, że wygrałem - tak w poniedziałek wyniki wyborów samorządowych skomentował w rozmowie z RMF FM Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Lewicy. - Te wybory są słodko-kwaśne tak naprawdę, we wszystkich aspektach - dodał.

Włodzimierz Czarzasty ocenił, że z punktu widzenia formacji tworzących rząd Donalda Tuska - Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy - frekwencja w wyborach była fatalna. - Nie potrafiliśmy zmobilizować wyborców tak, jak byśmy chcieli - przyznał polityk.

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

PAP

"Nie ma się z czego cieszyć"

- Jeśli chodzi o środowisko Lewicy, wzięliśmy mniej niż w wyborach parlamentarnych. Nie jestem z tego wyniku zadowolony - oświadczył Czarzasty. Dodał, że Trzecia Droga miała w wyborach samorządowych gorszy wynik niż w parlamentarnych.

PSL i Polska 2050 otrzymały teraz niewiele lepszy wynik, niż samo Polskie Stronnictwo Ludowe w poprzednich wyborach. - Nie ma się z czego cieszyć - ocenił wicemarszałek. - Jeżeli chodzi o Platformę, gratuluję wygranej, ale gorzej od PiS-u — kontynuował.

Czytaj więcej

Bosak o wyniku Konfederacji: To przedsmak

Pytany, czy jego zdaniem koalicja rządząca przegrała wybory samorządowe, lider Lewicy zaprzeczył. - Wygrała dlatego, że w dziesięciu sejmikach wygrała z PiS-em, a poprzednio nie wygrała w dziesięciu - powiedział. - Byliśmy przekonani, że w jednym tylko województwie - na Podkarpaciu - PiS będzie rządził, prawdopodobnie będzie rządził bądź współrządził razem z Konfederacją w czterech-sześciu województwach. Wszystko to jest słodko-kwaśne - mówił.

Włodzimierz Czarzasty o wyborach samorządowych: Nikt nie jest za bardzo zadowolony

- My jako Lewica obstawialiśmy, że weźmiemy między 7 a 8 proc. W tej chwili mamy 6,8 proc. Myślę, że będzie ta siódemka, zobaczymy, to zresztą wiele nie zmieni - stwierdził. Włodzimierz Czarzasty ocenił, że wybory samorządowe są dla lewicy zawsze bardzo trudne i przypomniał, że ostatni wynik tego środowiska w wyborach samorządowych to 6,7 proc.

Magdalena Biejat, 16 proc. - rożnie można na to patrzeć. Dla nas jest to bardzo duże zwycięstwo

Włodzimierz Czarzasty

Oceniając wyborczy wynik Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy wicemarszałek Sejmu powiedział w RMF FM, że "wymaga to na pewno spotkania w ramach koalicji, bardzo poważnej rozmowy". - Dlatego, że coś się wydarzyło przez te cztery czy pięć miesięcy od października, kiedy wzięliśmy władzę w Polsce, że te wyniki wyborów są takie jakie są, tutaj nikt nie jest za bardzo zadowolony - zaznaczył.

Wybory na prezydenta Warszawy. Czarzasty: Wynik Biejat to zwycięstwo

Lider Lewicy był też pytany o wyniki wyborów na prezydenta Warszawy. Według sondażu, w pierwszej turze reelekcję zapewnił sobie wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski (59,8 proc.), a kolejne miejsca zajęli były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (PiS, 18,5 proc.) i wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (Lewica, 15,8 proc.).

Czytaj więcej

Trzaskowski kandydatem na prezydenta Polski? "Co będzie za półtora roku to się okaże"

Czy to porażka Lewicy, że Biejat przegrała w Warszawie z Bocheńskim, który przed wyborami nie był szerzej znany? - W Warszawie jednak PiS ma elektorat na poziomie 20-25 procent. Ten elektorat nie śpi - skomentował Czarzasty. - Ostatni wynik na poziomie 20 proc. jeżeli chodzi o lewicę zrobił z tego co już prawie nie pamiętam Marek Borowski - podkreślił.

- Magdalena Biejat, 16 proc. - rożnie można na to patrzeć. Dla nas jest to bardzo duże zwycięstwo, jeżeli chodzi o Lewicę - powiedział.

Z badania exit poll wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygrał PiS z poparciem 33,7 proc. a drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 31,9 proc. wyborców.

Frekwencja w skali całego kraju wyniosła 51,5 proc.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beata Szydło o Marcinie Mastalerku. „Niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami”
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem