Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa. Trela: Gdybym chciał, to bym go zglebował

Panie ministrze proszę spokojnie czekać na swoją kolej, wezwanie przyjdzie - mówił w rozmowie z TVN24 Tomasz Trela, członek komisji śledczej badającej tzw. aferę Pegasusa, pytany o wezwanie przed komisję Zbigniewa Ziobry.

Publikacja: 03.04.2024 08:04

Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa

Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa

Foto: Paweł Supernak, PAP

Trelę spytano czy komisja, w której zasiada, wezwie na świadka Zbigniewa Ziobrę. Komisja bada wykorzystanie w czasach rządu PiS oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, które zostało zakupione ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którymi dysponowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tomasz Trela o Zbigniewie Ziobrze: Jeszcze półtora tygodnia temu był ciężko chory, z łóżka nie mógł wstać, później robił konferencje prasowe

- Komisja wezwie pana Zbigniewa Ziobrę bez względu na to, jaki on ma dziś stan zdrowia. Wezwiemy go wtedy, gdy będziemy kończyć wątek zakupowy - zapowiedział.

Komisja śledcza ds. afery Pegasusa

Komisja śledcza ds. afery Pegasusa

PAP

- Wszystko zrobimy zgodnie z procedurą: wyślemy wezwanie i zobaczymy czy się stawi, czy okaże się zwolnieniem lekarskim, jakie to będzie zwolnienie. Zachowamy się zgodnie z Kodeksem postępowania karnego w tym zakresie

Trelę pytano o list Ziobry do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, w którym były minister sprawiedliwości zadeklarował gotowość stanięcia przed komisjami śledczymi, po wcześniejszym ocenieniu jego stanu zdrowia przez biegłych. Ziobro poinformował wcześniej, że zmaga się z poważną chorobą nowotworową - rakiem przełyku z przerzutami na żołądek. Ziobro miał przejść operację usunięcia większości przełyku i części żołądka.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro chce stanąć przed komisją ds. Pegasusa. „Nawet w stanie paliatywnym”

- Dzisiaj taka wyrywność Zbigniewa Ziobry mnie trochę zastanawia, jeszcze półtora tygodnia temu był ciężko chory, z łóżka nie mógł wstać, później robił konferencje prasowe, spotykał się z mediami, już teraz ochoczo się wyrywa. Panie ministrze proszę spokojnie czekać na swoją kolej, wezwanie przyjdzie — zapowiedział. 

Kiedy Zbigniew Ziobro stanie przed komisją ds. Pegasusa?

- Ja widziałem ten list. Taki list jest z takim ochoczym podejściem, by stawić się przed komisję, mówić... nie wiem czy prawdę, ale aby coś mówić - dodał.

Dopytywany kiedy Ziobro może zostać wezwany przed komisję Trela mówił o perspektywie dwóch-trzech miesięcy.

Tomasz Trela o Jarosławie Kaczyńskim

Tomasza Trelę pytano też o przesłuchanie przez komisję ds. Pegasusa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i o powszechną opinię, że Kaczyński wyszedł zwycięsko z pojedynku ze śledczymi.

- Bardziej wygrał tym, że był bardzo arogancki, bardzo butny, tak jakby nic go nie dotyczyło — przekonywał.

- Gdybym chciał to bym politycznie zglebował Jarosława Kaczyńskiego. Wystarczyło jedno pytanie prowokacyjne o jego ś.p. brata Lecha Kaczyńskiego, czy takie metody by mu się podobały. Zaręczam, że Jarosław Kaczyński wstałby, rzucił papierami, wyszedł, powiedział, że miał tego dosyć - dodał.  Trela zaznaczył, że nie o to mu jednak chodzi w pracach komisji.

Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael