Sondaż: Jak Polacy oceniają wejście ABW do domu Zbigniewa Ziobry?

"Jak ocenia Pani/Pan akcję ABW w ramach której funkcjonariusze weszli m.in. do domu Zbigniewa Ziobry w związku ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 30.03.2024 07:36

Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka przed domem

Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka przed domem

Foto: PAP/Rafał Guz

We wtorek pojawiła się informacja, ze o 6 rano funkcjonariusze ABW, działając na polecenie prokuratury, weszli m.in. do domu byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, a także do domów innych polityków Suwerennej Polski - Michała Wosia i Marcina Romanowskiego, byłych wiceministrów sprawiedliwości oraz posła Dariusza Mateckiego.

Dlaczego przeszukiwane są domy polityków Suwerennej Polski?

Przeszukania w domach polityków Suwerennej Polski są związane ze śledztwem, jakie toczy się w sprawie sposobu wykorzystywania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Dlaczego ABW zasłoniło kamery monitoringu w domach Ziobry? Siemoniak wyjaśnia

W związku ze śledztwem zatrzymano m.in. ks. Michała O. ze Zgromadzenia Księży Sercanów, szefa Fundacji Profeto, największego beneficjenta Funduszu Sprawiedliwości w czasach, gdy ministrem był Zbigniew Ziobro. Na budowę ogromnego ośrodka „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” w Wilanowie miał otrzymać blisko 100 mln zł. Łącznie w ramach śledztwa zatrzymano już siedem osób, a prokuratura zapowiada wnioski o uchylanie immunitetów posłom — w pierwszej kolejności chodzi prawdopodobnie o Wosia i Romanowskiego. 

Fundusz Sprawiedliwości - Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

NIK w czasie kontroli Funduszu Sprawiedliwości z 2021 roku wykazał, że tylko 34 proc. środków Funduszu Sprawiedliwości, który wynosił ponad 681 mln zł w latach 2018–2020, było przeznaczone na bezpośrednią pomoc ofiarom przestępstw, a zaledwie 4 proc. na pomoc postpenitencjarną.

Politycy Suwerennej Polski przekonują, że Fundusz Sprawiedliwości działał zgodnie z prawem, a działania ABW i prokuratury są pokazem siły, który ma zastraszyć opozycję. Zarzucają prokuraturze, że ta nie poinformowała Zbigniewa Ziobry o przeszukaniu w jego domu.

Sondaż: 51 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat pozytywnie ocenia działania ABW

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają działania ABW i przeszukania w domach polityków Suwerennej Polski.

44,1 proc. badanych odpowiedziało, że ocenia te działania pozytywnie.

21,4 proc. respondentów oceniło działania ABW negatywnie.

20 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

14,5 proc. respondentów deklaruje, że nie słyszało o sprawie.

Postępowanie służb pozytywnie odbiera 5 na 10 mężczyzn i 4 na 10 kobiet. Z uwagi na wiek działanie ABW najczęściej popierają osoby, które skończyły 50 lat (51%). Biorąc pod uwagę wysokość zarobków są to w głównej mierze badani zarabiających kwoty z przedziału 3001 – 5000 zł netto (49%). Pozytywny stosunek do akcji ABW wyraża ponad połowa respondentów (56%) z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawcze SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?