Gwałt w centrum Warszawy. Magdalena Biejat: Brakuje rozwiązań w zakresie monitoringu

Brakuje konkretnych rozwiązań w zakresie monitoringu i oświetlenia niektórych ulic, co leży w zakresie miasta. Zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby było bezpieczniej - zaznaczyła w radiowej „Jedynce” Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu i kandydatka na prezydenta Warszawy, mówiąc o śmierci 25-letniej kobiety, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy.

Publikacja: 04.03.2024 10:39

Magdalena Biejat

Magdalena Biejat

Foto: TV.RP.PL

Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu i kandydatka na prezydenta Warszawy, opublikowała w mediach społecznościowych wpis dotyczący śmierci 25-letniej kobiety, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy. "Nie żyje Liza, ofiara brutalnego gwałtu w centrum Warszawy. Pytacie, dlaczego nikt nie reagował. Ja pytam, ile napaści na kobiety i osoby LGBT musimy jeszcze odnotować, żeby wreszcie doinwestować policję i straż miejską, by móc zwiększyć liczbę patroli w niebezpiecznych miejscach?” – napisała Biejat. 

Do jej wpisu odniosła się zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska: "Pani kandydatko, wydarzyła się straszna tragedia, ale to nie grzech wiedzieć - Warszawa należy do najbezpieczniejszych miast Europy. Warszawa od lat płaci za tzw. ponadnormatywne patrole policji. Pani wpis to albo totalna niewiedza, albo świadomy piruet na tragedii tej dziewczyny i nas wszystkich, którzy to przeżywamy. Okropny wpis” – zaznaczyła. 

W radiowej Jedynce Magdalena Biejat odpowiedziała Kazanowskiej.

Magdalena Biejat: Nie neguję wysiłków miasta, ale są przestrzenie do poprawy

- Myślę, że w sytuacji takiej tragedii, która jest wierzchołkiem góry lodowej – bo wiemy, że w tej okolicy często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – to nie jest czas na przerzucanie się uszczypliwościami i nie negując absolutnie wysiłków miasta w kierunku poprawienia bezpieczeństwa, uważam, że osiadanie na laurach, jest po prostu nie na miejscu — powiedziała Magdalena Biejat. - Absolutnie są przestrzenie do poprawy. (...) Brakuje konkretnych rozwiązań w zakresie monitoringu i oświetlenia niektórych ulic, co leży w zakresie miasta — dodała. - Zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby było bezpieczniej — zaznaczyła. 

Czytaj więcej

Biejat "głęboko rozczarowana Hołownią". Współprzewodnicząca partii Razem wskazała powód

Brutalny gwałt w centrum Warszawy. Nie żyje 25-letnia Białorusinka Liza

W piątek rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowała, że nie żyje 25-letnia Białorusinka, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy.

Do brutalnej napaści doszło w nocy z soboty na niedzielę, z 24 na 25 lutego w Śródmieściu — pokrzywdzona kobieta została znaleziona nad ranem w bramie jednej z kamienic przy ul. Żurawiej. Od tego czasu 25-latka przebywała w szpitalu przy ul. Lindleya. W czwartek lekarze określali jej stan jako krytyczny. Kobieta w wyniku duszenia doznała niedotlenienia mózgu i pozostawała nieprzytomna.

Po otrzymaniu zgłoszenia od ochroniarza, który znalazł poszkodowaną kobietę, policja natychmiast rozpoczęła poszukiwania sprawcy. Okazał się nim 23-letni Dorian A. Namierzyli go i zatrzymali mundurowi ze śródmiejskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu. Mężczyzna usłyszał zarzuty rozboju, przestępstwa na tle seksualnym oraz usiłowania zabójstwa z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące.

Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA