Horała komentuje budowę CPK: Generalnie utrzymaliśmy się w harmonogramie

Chcieliśmy poznać te dokumenty, o których mówił Donald Tusk, ekspertyzy, które stawiają w wątpliwość CPK, ale ich nie ma - mówił w RMF FM były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Publikacja: 26.02.2024 09:19

Horała komentuje budowę CPK: Generalnie utrzymaliśmy się w harmonogramie

Foto: Marcin Horała. Fot. Jakub Czermiński

Szef obecnego rządu Donald Tusk ocenił, że przeprowadzone dotychczas ekspertyzy stawiają pod znakiem zapytania sens budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kontrolę poselska w tej sprawie zdecydowali się przeprowadzić Marcin Horała i Waldemar Buda z PiS.

Podczas „Porannej rozmowy” w RMF FM Horała stwierdził, że ekspertyz, o których mówił premier — nie ma.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: CPK? Donald Tusk nie przedstawił krytycznych ekspertyz

- Chcieliśmy poznać te dokumenty, o których mówił Donald Tusk, ekspertyzy, które stawiają w wątpliwość CPK, ale ich nie ma, więc można tylko nagrać film, że ich nie ma — mówił polityk PiS.

Marcin Horała mówi o „dobrodziejstwach ustawy o CPK”

Poranny gość RMF FM zapewnił, że prace przy budowie CPK postępują, trwają na przykład przygotowawcze prace budowlane na „dobrowolnie wykupionych gruntach”. Horała stwierdził, ze pewne kategorie prac budowlanych można było rozpocząć dzięki ”dobrodziejstwom” ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. 

Były pełnomocnik nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi poważnych opóźnień w realizacji inwestycji. Ocenił, że są „niewielkie”. - Generalnie utrzymaliśmy się w harmonogramie - podkreślił.

Reklamy CPK w "Apostole miłosierdzia Bożego". Marcin Horała wyjaśnia

Polityk PiS pytany był o wydatki na reklamę CPK w mediach. Wyjaśnił, że ćwierć miliona złotych wydanych na  „informowanie i promowanie” inwestycji w firmie Roberta Lewandowskiego było zgodne z  prawem zamówień publicznych. Z kolei 55 tysięcy wydanych na ten sam cel w kwartalniku "Apostoł miłosierdzia Bożego" wyjaśnił stwierdzeniem, że jeśli już "na nic nie można liczyć, to na miłosierdzie Boże".

Czytaj więcej

Ekspertyzy ws. CPK. Tusk nie odpowiedział na pytania posłanki partii Razem

Horała powołał się na unijne przepisy, które mówią o przeznaczeniu 1 proc. budżetu projektu inwestycyjnego na jego promocję - według takich założeń na reklamę CPK można by było przeznaczyć 460 mln złotych, tymczasem, jak mówił były pełnomocnik, przez 6 lat wydano 27 mln zł.

- W czym są gorsi odbiorcy tego kwartalnika? Co więcej, podejrzewam, że czytają go wnikliwiej niż odbiorcy innych mediów - stwierdził Horała.

Wysokie poparcie społeczne dla budowy CPK

CPK to planowany port przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Lotnisko ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha.

Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.
Polityka
Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję