Julia Nawalna z apelem do polityków UE. Chodzi o Władimira Putina i wybory w Rosji

Wiadomo z jakim apelem wystąpiła wdowa po Aleksieju Nawalnym, Julia Nawalna, w czasie poniedziałkowego spotkania z szefami MSZ państw UE w Brukseli.

Publikacja: 20.02.2024 13:43

Julia Nawalna

Julia Nawalna

Foto: YVES HERMAN, REUTERS

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 727

Nawalna w czasie spotkania zaapelowała, by Unia Europejska nie uznała wyniku marcowych wyborów prezydenckich w Rosji.

Julia Nawalna o Władimirze Putinie: Ktoś, kto zabił głównego rywala, nie może być uznany za legalnego

W wyborach zaplanowanych na 15-17 marca Władimir Putin będzie ubiegał się o piąta kadencję na stanowisku prezydenta. Putin nie ma żadnego poważnego rywala w wyborach — jedyny kandydat sprzeciwiający się wojnie na Ukrainie i realnie krytykujący Putina, Boris Nadieżdin, nie został dopuszczony do startu w wyborach.

Putin rządzi Rosją od 2000 roku — w latach 2000-2008 i 2012-2024 jako prezydent, a w latach 2008-2012 jako premier. O trzecią z kolei kadencję może się ubiegać ze względu na nowelizację rosyjskiej konstytucji z 2020 roku.

Nawalna w poniedziałek opublikowała nagranie, w którym zapowiedziała kontynuowanie dzieła swojego męża, Aleksieja Nawalnego. 16 marca władze więzienne poinformowały, że Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista zmarł w więzieniu.

Nawalna w poniedziałkowym nagraniu mówiła, że jej mąż został zamordowany. Powiedziała też, że władze nie chcą wydać jego ciała, ponieważ chcą, by nie można było wykryć śladów nowiczoka — chemicznego środka bojowego.

- Nie uznawajcie tych wyborów — mówiła Nawalna w czasie spotkania z szefami MSZ państw UE w Brukseli, jak wynika z zapisuj jej wystąpienia upublicznionego we wtorek.

- Prezydent, który zabił swojego głównego politycznego rywala, nie może z definicji być uznawany za legalnego (prezydenta) - dodała.

Putin nie komentował jak dotąd informacji o śmierci Nawalnego. Kreml odrzucił apele o „niezależne międzynarodowe śledztwo” w sprawie śmierci opozycjonisty.

Czytaj więcej

Awans trzy dni po tajemniczej śmierci Nawalnego. "Nagroda za zabójstwo od Putina"

Tymczasem konto Julii Nawalnej w serwisie X zostało zawieszone.

Nawalna pisała wcześniej w tym serwisie, że „nie dba o to jak jej słowa komentuje sekretarz prasowy zabójcy jej męża” (Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla) i apelowała, by wydać jej ciało męża, by mogła godnie go pochować.

Matka Aleksieja Nawalnego prosi o wydanie jej ciała syna

Oficjalne sondaże wskazują, że Putin może liczyć na poparcie powyżej 80 proc.

Współpracownicy Nawalnego podają, że rosyjscy śledczy nie chcą wydać ciała matce Nawalnego, ponieważ potrzebują co najmniej 14 dni na przeprowadzenie różnych badań zwłok.

Tymczasem 69-letnia Liudmiła Nawalna, matka opozycjonisty, wezwała Putina w opublikowanym we wtorek nagraniu, by oddał jej ciało syna. - Pozwól mi zobaczyć po raz ostatni mojego syna — oświadczyła.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nie komentuje słów Julii Nawalnej twierdzącej, że to Putin zabił jej męża. - Oczywiście to całkowicie bezpodstawne (...) oskarżenia przeciwko głowie rosyjskiego państwa. Ale jako że Julia Nawalna została wdową kilka dni wcześniej, pozostawię to bez komentarza — powiedział.

Na pytanie o policjantów, którzy zatrzymywali w Rosji osoby składające kwiaty pod pomnikami w Moskwie i innych miastach w weekend po śmierci Nawalnego, Pieskow odparł, że policja „działała zgodnie z prawem”.

Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Polityka
Ban dla TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy
Polityka
Kaukaz Południowy. Rosja się wycofuje, kilka państw walczy o wpływy
Polityka
USA i Wielka Brytania nakładają nowe sankcje na Iran. „Jesteśmy o krok od wojny”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Nie puszczają urzędników nawet na Białoruś. Moskwa strzeże swoich tajemnic