Monika Pawłowska zastąpi w Sejmie Mariusza Kamińskiego? "Rozmawia z Trzecią Drogą"

- W najbliższy piątek już będzie posłanka zamiast posła - mówiła w Radiu Zet Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka KO.

Publikacja: 18.02.2024 10:13

Mariusz Kamiński i Monika Pawłowska

Mariusz Kamiński i Monika Pawłowska

Foto: PAP, Paweł Supernak, Wojtek Jargoło

Kluzik-Rostkowska mówiła o Monice Pawłowskiej, polityk kandydującej do Sejmu z listy PiS, która jest pierwsza w kolejności do objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim. Mandat Kamińskiego wygasił marszałek Szymon Hołownia po skazaniu byłego szefa MSWiA oraz innego posła PiS, Macieja Wąsika, na dwa lata pozbawienia wolności w związku z udziałem w tzw. aferze gruntowej.

Dlaczego mandat Mariusza Kamińskiego został ostatecznie wygaszony a Macieja Wąsika nie?

Kamiński i Wąsik odwołali się od decyzji Hołowni. Marszałek ich odwołania przekazał do Izby Pracy i Polityki Społecznej, ale dokumenty ws. Wąsika zostały przeniesione przez jednego z sędziów tej Izby do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W efekcie Izba Pracy rozpatrzyła jedynie odwołanie Kamińskiego oddalając je. Z kolei Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła decyzje Hołowni ws. mandatów. Legitymacja do działania tej izby jest jednak kwestionowana, ponieważ zasiadają w niej tzw. neosędziowie, czyli sędziowie wyłonieni przez zreformowaną przez PiS KRS, powoływaną bez udziału samorządu sędziowskiego.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński nie składa broni ws. mandatu. Jego sprawa wróci na wokandę SN

W efekcie status prawny Kamińskiego i Wąsika w oczach Hołowni jest nieco inny — odwołanie tego drugiego nadal jest, według marszałka, nierozpatrzone przez odpowiednią izbę SN, tymczasem sprawa mandatu Kamińskiego jest dla Hołowni zakończona, dlatego marszałek rozpoczął procedurę obsadzania tego mandatu.

Politycy PiS deklarowali, że żaden z kandydatów z ich listy nie obejmie mandatu ani po Kamińskim, ani po Wąsiku. Jednak Kluzik-Rostkowska w Radiu Zet przekonywała, że Pawłowska, była polityk Nowej Lewicy, potem Porozumienia, startująca w wyborach z listy PiS, obejmie mandat po Kamińskim.

Monika Pawłowska w piątek ogłosi, że obejmuje mandat po Mariuszu Kamińskim?

- W najbliższy piątek już będzie posłanka zamiast posła — mówiła posłanka KO.

- Monika Pawłowska powiedziała, że w piątek powie jak jest. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ona ten mandat obejmie. To jest sytuacja, w której Jarosław Kaczyński traci władczość nad swoimi ludźmi. Moim zdaniem to jest powód dla którego przyszła poseł będzie panią poseł. Gdyby PiS rządził miałaby już długą listę intratnych finansowo propozycji, by tego mandatu nie przyjąć - dodała.

Znając przyszłą, byłą poseł Pawłowską, obejmie mandat. Jarosław Kaczyński może się oburzać, ale będzie miał niewiele do powiedzenia na ten temat

Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu

Z Kluzik-Rostkowską zgodziła się wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, która zaznaczyła, że Pawłowska nie ma powrotu do Lewicy. - Ta wolta, którą wykonała, była dla nas dużym ciosem. Ufaliśmy jej, ale przede wszystkim było to nieuczciwe zachowanie wobec naszych wyborców. Ale uważam, że znając przyszłą, byłą poseł Pawłowską, obejmie mandat. Jarosław Kaczyński może się oburzać, ale będzie miał niewiele do powiedzenia na ten temat - oceniła.

Tymczasem prowadzący program Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu powiedział, że z jego informacji wynika, że Pawłowska może zostać koleżanką z koalicji Biejat ponieważ „podobno rozmawia z Trzecią Drogą”.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną