Konfederacja odwiesiła Grzegorza Brauna w prawach członka klubu

Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik poinformowała, że klub Konfederacji 24 stycznia jednogłośnie zagłosował za odwieszeniem w prawach członka posła Grzegorza Brauna.

Publikacja: 02.02.2024 13:29

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jak poinformowała w piątek Ewa Zajączkowska-Hernik, Grzegorz Braun – jeszcze przed ostatnim posiedzeniem Sejmu, bo 24 stycznia – został jednogłośnie odwieszony w prawach członka klubu Konfederacji. - W sumie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, Grzegorz Braun może teraz swobodnie sprawować swój mandat poselski. To jest cały komentarz konfederacji - podkreśliła. 

Rzeczniczka Konfederacji zapytana została między innymi, dlaczego klub nie poinformował wcześniej o tej decyzji. Jak zaznaczyła, „nie kryje się za tym żadna teoria spiskowa”. - Sam Grzegorz Braun mógł przekazać opinii publicznej tę informację, ale tego nie zrobił. Zostawiliśmy to jemu - powiedziała. 

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Dlaczego Konfederacja nie wyrzuci Grzegorza Brauna za skandal w Sejmie

Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świecznik chanukowy

Grzegorz Braun w grudniu wywołał skandal w Sejmie, gdy za pomocą gaśnicy zgasił menorę w czasie uroczystości z okazji Chanuki organizowanych w polskim parlamencie.

Braun za swoje zachowanie został wykluczony z obrad Sejmu i ukarany utratą połowy wynagrodzenia na trzy miesiące oraz diet poselskich na pół roku. Nowa Lewica złożyła wniosek, by — w związku z zachowaniem Brauna — pozbawić stanowiska wicemarszałka Sejmu przedstawiciela Konfederacji, Krzysztofa Bosaka. Konfederacja zawiesiła Brauna w prawach członka klubu, ale nie usunęła go z klubu, czego domagały się pozostałe sejmowe ugrupowania. Braun otrzymał też zakaz wystąpień z mównicy sejmowej.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który zdecydował o wykluczeniu Brauna z obrad, skierował przeciwko niemu wniosek do prokuratury m.in. ws. zakłócania obrządku religijnego. Poinformował też, że prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. 

W połowie stycznia Sejm uchylił Grzegorzowi Braunowi immunitet. Prokuratura zamierza postawić politykowi siedem zarzutów związanych z czynami popełnionymi w latach 2022-2023.

Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku