"Tajna rezydencja Władimira Putina". Trzy budynki, lądowisko i system obrony powietrznej

W sieci głośno zrobiło się o materiale wideo, który ma przedstawiać "tajną rezydencję" prezydenta Rosji Władimira Putina. Posiadłość znajduje się w pobliżu granicy z Finlandią, a na jej terenie znaleźć można między innymi trzy budynki, łaźnię, hodowlę pstrągów, zagrodę z bydłem, lądowiska dla helikopterów oraz mały port i wodospad – twierdzi Centrum Dossier.

Publikacja: 31.01.2024 11:09

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Centrum Dossier, organizacja medialna, która odkrywa tajemnice ludzi Kremla, opublikowała w sieci film, przedstawiający teren, na którym znajdować się ma położona nad jeziorem Ładoga tajna rezydencja Władimira Putina. "Północna dacza” – bo tak posiadłość ta nazwana została przez Centrum Dossier – znajduje się około 30 kilometrów od granicy z Finlandią. Materiał wideo ma być "najbardziej szczegółowym filmem, jaki kiedykolwiek nakręcono na temat rezydencji Putina". 

„Tajna rezydencja” prezydenta Rosji Władimira Putina. „Północna dacza”

Jak czytamy, teren, na którym rzekomo znajduje się rezydencja, na początku 2010 roku należał do właścicieli lokalnej bazy turystycznej. "Pozbyto się ich w tradycyjny sposób, czyli za pomocą wizyt w prokuraturze„ – zaznacza Centrum Dossier, dodając, że teren ma około cztery kilometry kwadratowe. Właścicielami terenu miały stać się później firmy należące do Jurija Kowalczuka, bliskiego przyjaciela Władimira Putina. Wówczas został przyłączony on do innych, należących do rezerwatu narodowego. Od tego czasu miał być on zamknięty i chroniony przez Federalną Służbę Ochronną.

Czytaj więcej

Władimir Putin złożył oświadczenie majątkowe. Ma jedno mieszkanie i garaż

Na terenie posiadłości mają znajdować się między innymi trzy nowoczesne budynki. Określono je w dokumentach jako "chata rybacka", "stodoła" oraz "domek ogrodowy". W okolicy jest także hodowla pstrągów, gospodarstwo z krowami hodowanymi, pomost z sauną, altana oraz czterometrowy wodospad Maryalahti. Na terenie posiadłości znaleźć można także dwa lądowiska dla helikopterów. Do rezydencji można też jednak też dopłynąć, dzięki luksusowym jachtom motorowym. 

Na terenie posiadłości Putina znajduje się system obrony powietrznej?

Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował także, że kilka lat temu za budynkiem, który nazwano ”stodołą”, ukryto "system obrony powietrznej Pancyr", który chronić ma rezydencję przed ewentualnym atakiem.

„W 2020 roku, cztery kilometry od tajnej rezydencji Putina, powstała inna posiadłość, z łaźnią, restauracją, molo, lądowiskiem helikopterów i innymi luksusowymi udogodnieniami. Właścicielem tego kompleksu ma być biznesmen Roman Abramowicz” - zaznacza Meduza. 

Z doniesień medialnych wynika, że prezydent Rosji miał powierzyć budowę "daczy" swoim przyjaciołom z Petersburga – m.in. Jurijowi Kowalczukowi. Mieszkańcy okolicznych miejscowości powiedzieli zaś dziennikarzom, że Władimir Putin pojawia się w tym miejscu  przynajmniej raz w roku, gdy odwiedza męski prawosławny monastyr Wałaamski.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami