Katarzyna Kotula: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn? Dyskryminacja

Jak przyznała w rozmowie z RMF FM ministra ds. równości Katarzyna Kotula, nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja. - Trzeba się zastanowić, jak rozwiązać tę kwestię - podkreśliła.

Publikacja: 29.01.2024 11:42

Katarzyna Kotula

Katarzyna Kotula

Foto: TV.RP.PL

W rozmowie z RMF FM ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapytana została o nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn. - Ten temat faktycznie powraca i tak, nierówny wiek przejścia na emeryturę jest dyskryminacją i trzeba to przyznać - stwierdziła. - Nie planujemy jako rząd zmian w tym zakresie, ale kwestia przebudowy systemu emerytalnego jest na agendzie - dodała. 

- Tutaj z pewnością zarówno moje działania jak i ministerstwa rodziny i polityki społecznej w najbliższych latach – bo to jest kwestia lat – będą się na tym skupiały - powiedziała Kotula. - Ten temat wróci pewnie za kilka lat i chociażby w obliczu zmian demograficznych trzeba się będzie zastanowić jak tę kwestię rozwiązać i w którą stronę ten wiek równać - zaznaczyła minister ds. równości.

Czytaj więcej

Katarzyna Kotula będzie nową minister do spraw równego traktowania. Kim jest?

Lewica proponuje speckomisję do ustaw aborcyjnych

- Położyliśmy na stole propozycję, żeby stworzyć speckomisję do wszystkich ustaw aborcyjnych — powiedziała w RMF24 Katarzyna Kotula. Minister ds. równości podkreśliła także, że Lewica chce zaproponować koalicjantom, by nowym kompromisem aborcyjnym do czasu wyborów prezydenckich była ustawa o dekryminalizacji aborcji.

- Dobrą drogą dojścia momentu, w którym aborcja do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny będzie legalna, bezpieczna i darmowa jest np. przyjęcie projektu depenalizacji. Taki projekt w Sejmie złożyła także Lewica. Mamy nadzieję, że dla tego projektu będziemy mogli znaleźć większość - stwierdziła Kotula. - Jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać jak ten projekt miałby wyglądać, czy to byłaby pełna dekryminalizacja, tak żeby pomocnictwo w aborcji nie było karane i żeby bezpiecznie czuli się także bliscy kobiety, ale też lekarze - zaznaczyła.

Jak przyznała Katarzyna Kotula, w sprawie speckomisji ds. aborcji odbyły się już pierwsze rozmowy pomiędzy koalicjantami. - Jesteśmy po rozmowach z marszałkiem Hołownią i naszymi koalicjantami i to wydaje się dzisiaj naprawdę rozsądny kierunek, bo w takiej speckomisji moglibyśmy zająć się wszystkimi ustawami dotyczącymi aborcji - powiedziała. - Rozmowy na temat jej powstania toczyły się w czwartek - dodała.

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej