Poseł Kukiz'15: Sejm jest dziś leniwy, Tusk chce być królem

Demokracji w Polsce brakuje. Naród musi wziąć odpowiedzialność za własne państwo - mówił w rozmowie z Radiem Plus Marek Jakubiak z koła Kukiz'15.

Publikacja: 19.01.2024 09:21

Donald Tusk w sejmowych ławach

Donald Tusk w sejmowych ławach

Foto: PAP/Marcin Obara

Jakubiak, który wrócił do Sejmu po czteroletniej przerwie, powiedział, że „nie poznaje parlamentu”, który „stał się takim forum dyskusyjnym”.

Marek Jakubiak o proteście na granicy z Ukrainą: Wrócą większe blokady

- Ja nazywałem parlament VIII kadencji takim armageddonem legislacyjnym — mówił.

- PiS już wie, że błędy popełnili, że należało mieć koalicjanta. Ale wtedy wszystkie siły zostały uwolnione, które miały na celu modernizację państwa. A dziś mam wrażenie, że Sejm jest trochę leniwy. Może prezydent spowalnia ten proces legislacyjny — zastanawiał się Jakubiak.

- Ja do polityki idę aby budować, aby polepszać byt Polaków. Dziś gra się emocjami ludzi. Wszystkie te komisje śledcze — Sejm dziś zamienia się w prokuraturę - mówił też Jakubiak.

Czytaj więcej

Kierwiński: Po kompromitacji z granatnikiem komendant dostawał nagrody od Kamińskiego

Na uwagę, że Tusk pochwalił się ostatnio, że rząd rozpoczął wypłacanie świadczenia 800+ wszystkim uprawnionym od razu, od 1 stycznia i odblokował granicę Polski z Ukrainą, Jakubiak odparł, że rząd „wypłaca 800+, bo PiS je wymyślił”.

- Rolnicy (i przewoźnicy — red.) zeszli z granicy, to zawieszony strajk, ale już wiemy, że UE już namieszała w tym porozumieniu, bo do końca 2024 roku będzie wolny handel Ukrainy z UE, więc to o co walczyli kierowcy poszło w niwecz. Dlatego za chwilę będą blokady większe, a ludzie będą czuli się rozczarowani — odparł.

W kontekście podwyżek przyznanych przez Tuska budżetówce i nauczycielom, Jakubiak mówił, że „deficyt budżetu został podniesiony”.

- Kombinują skąd pieniądze na to wziąć. Z wyższych podatków? Z optymalizacji podatków? - zastanawiał się. 

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński nie kojarzył Piotra Wawrzyka. Arkadiusz Mularczyk tłumaczy dlaczego

Marek Jakubiak: Donald Tusk się ślizga

- Mam wielki problem polegający na tym, że Donalda Tuska obserwuje w polityce od wielu lat. Nie można mu odmówić umiejętności politycznego ślizgania się - dodał.

- On wypuszcza tak jak zwykle, jak (Władysława) Kosiniaka-Kamysza na podwyższenie wieku emerytalnego, tak teraz wypuszcza innych (Bartłomieja) Sienkiewicza, (Adama) Bodnara — a on nie, on jest cacy — mówił.

Na uwagę, że Tusk, w przeciwieństwie do Jarosława Kaczyńskiego, jest premierem i bierze odpowiedzialność za rządzenie, Jakubiak odparł, że tak jest, ale "na fronty walk wypuszcza swoich ludzi, mówi, że oni są tylko na chwilę, sam powiedział, że to jest rząd na rok".

- Czyli wtedy, gdy telewizja będzie jego, media będą jego, spółki Skarbu Państwa będą jego, to on się weźmie za rządzenie. Nie. To jest monokracja. To grozi feudalizmem. Monarchii w Polsce nie ma — mówił. Na pytanie czy Tusk chce być królem, Jakubiak odparł, że „przecież to widać”. 

- Demokracji w Polsce brakuje. Naród musi wziąć odpowiedzialność za własne państwo — podsumował. 

Jakubiak, który wrócił do Sejmu po czteroletniej przerwie, powiedział, że „nie poznaje parlamentu”, który „stał się takim forum dyskusyjnym”.

Marek Jakubiak o proteście na granicy z Ukrainą: Wrócą większe blokady

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Koniec kampanii po ostrej walce w miastach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony