Zdrojewski: Sprawa Wąsika i Kamińskiego położy się cieniem na politykę przez dekadę

Prezydent Andrzej Duda myli akt łaski z uniewinnieniem, co prezydentowi nie przystoi - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką poseł KO Bogdan Zdrojewski.

Publikacja: 11.01.2024 09:26

Zdrojewski był pytany czy w tym roku może dojść w Polsce do przedterminowych wyborów prezydenckich.

Poseł KO o przedterminowych wyborach: Konfederacja znalazłaby się poza parlamentem

- Nie ma podstaw. Wydaje mi się, że te podstawy też się nie pojawią bo budżet będzie uchwalony do końca stycznia, a więc prezydent nie będzie miał specjalnych powodów do tego, aby takie wybory ogłaszać. Nie ma też oczywiście determinacji, by większość rządowa sama na własne życzenie taką propozycję złożyła - odparł.

- Obecne sondaże pokazują, że Konfederacja byłaby poza parlamentem, natomiast wynik KO byłby troszeczkę lepszy od tego poprzedniego - dodał.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński już nie na Grochowie. Zostali przewiezieni do innych zakładów karnych

- Najważniejsze jest mówienie o ewentualnych przedterminowych wyborach, bo to służy destabilizacji sceny politycznej, buduje pewne napięcie. A to cały czas leży w interesie PiS i nikogo więcej — mówił też Zdrojewski. 

Dopytywany o to czy większym źródłem napięcia nie jest sprawa zatrzymania byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim Zdrojewski odparł, że "źródłem napięcia nie jest aresztowanie Wąsika i Kamińskiego".

Bogdan Zdrojewski: Źródłem napięcia nie jest aresztowanie Wąsika i Kamińskiego lecz decyzje prezydenta

- Źródłem napięcia są decyzje prezydenta. To prezydent podejmując akt łaski w warunkach nieprawomocnego wyroku, a następnie podtrzymując tą decyzję w takiej determinacji, że mamy do czynienia z nieskazitelnymi postaciami, zapraszając już po prawomocnym wyroku sądu (Kamińskiego i Wąsika) do siebie na jakieś gigantycznie długie spotkanie, powoduje, że to napięcie zostało zbudowane. Ci, którzy mają prawomocne wyroki powinni znaleźć się w więzieniu — stwierdził.

Budżet będzie uchwalony do końca stycznia, a więc prezydent nie będzie miał specjalnych powodów do tego, aby przedterminowe wybory ogłaszać

Bogdan Zdrojewski, poseł KO

A jak sprawa aresztowań byłych szefów CBA odciśnie się na polskiej polityce?

- Ona położy się cieniem na naszą politykę na dekadę. Dlatego, że prezydent popełnił wiele błędów, a nie jeden. Po pierwsze podjął decyzję o ułaskawieniu przed prawomocnym wyrokiem sądu. Podjął drugą błędną decyzję - wręczył nominację panu Kamińskiemu na ministra w resorcie, w którym domniemane wcześniej przestępstwo zostało dokonane, tego nie wolno robić. A następnie myli akt łaski z uniewinnieniem, co prezydentowi nie przystoi. I na to wszystko, jak pojawia się prawomocne orzeczenie, wyrok SN,  opinie prawników, że mamy do czynienia z przestępcami, to prezydent nie tylko się z nimi fotografuje, zaprasza, ale posyła swój samochód po pana Kamińskiego. To pokazuje z jaką niefrasobliwością mamy do czynienia w osobie pana prezydenta — stwierdził.

Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy
Polityka
Łukasz Warzecha: Kradzież czasu i wysiłku