Xi Jinping zapowiada "nieuchronne zjednoczenie" Chin z Tajwanem

Prezydent Chin Xi Jinping, przemawiając w czasie sympozjum upamiętniającego 130. rocznicę urodzin twórcy Chińskiej Republiki Ludowej, Mao Zedonga, mówił o "zdecydowanym przeciwstawianiu się każdemu kto chciałby oddzielić Tajwan od Chin".

Publikacja: 26.12.2023 15:56

Xi Jinping

Xi Jinping

Foto: AFP

Słowa Xi cytuje chińska agencja informacyjna Xinhua. Padły one na nieco ponad dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie.

Xi Jinping mówi o „nieuchronnym zjednoczeniu” ojczyzny

Chiny uważają Tajwan za integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem. W ostatnich latach Pekin zwiększa dyplomatyczną i militarną presję na Tajpej, czego wyrazem jest m.in. częste organizowanie ćwiczeń wojskowych w pobliżu wyspy, a także regularne pojawianie się chińskich samolotów wojskowych w tajwańskiej Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej (AIDZ).

Czytaj więcej

Xi Jinping - Joe Biden: Wojny o Tajwan nie będzie

Wybory prezydenckie i parlamentarne na Tajwanie odbędą się 13 stycznia. Kwestia przyszłego podejścia Tajpej do relacji z Pekinem jest jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej na Tajwanie.

Xi, na sympozjum zorganizowanym z okazji 130. rocznicy urodzin Mao Zedonga, którego komunistyczne siły w 1949 roku zmusiły rząd Republiki Chińskiej do ucieczki na Tajwan, mówił, że „całkowite zjednoczenie ojczyzny jest trendem, któremu nie można się przeciwstawić”.

Chiny stoją na stanowisku, że wybory na Tajwanie są „wewnętrzną sprawą Chin”, a mieszkańcy wyspy mierzą się z wyborem między „wojną a pokojem”

- Ojczyzna musi być zjednoczona i nieuchronnie będzie zjednoczona — dodał Xi, zwracając się do członków kierownictwa Komunistycznej Partii Chin.

Xi mówił też, że Chiny muszą „pogłębić integrację” Chin kontynentalnych z Tajwanem, promować „pokojowy rozwój relacji” między obiema stronami Cieśniny Tajwańskiej oraz „zdecydowanie przeciwstawiać się każdemu, kto chciałby w jakikolwiek sposób oddzielić Tajwan od Chin”.

Władze w Pekinie potępiają faworyta wyborów prezydenckich na Tajwanie jako „separatystę”

Reuters przypomina, że Chiny stoją na stanowisku, że wybory na Tajwanie są „wewnętrzną sprawą Chin”, a mieszkańcy wyspy mierzą się z wyborem między „wojną a pokojem”, ponieważ ogłoszenie formalnej niepodległości przez Tajwan oznaczałoby wojnę.

Chiński rząd wielokrotnie potępiał faworyta wyborów prezydenckich na Tajwanie, Lai Ching-te z rządzącej wyspą Demokratycznej Partii Postępowej jako „groźnego separatystę”.

Zarówno Demokratyczna Partia Postępowa, jak i główna tajwańska partia opozycyjna, Kuomintang podkreślają, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą zdecydować o przyszłości wyspy.

Słowa Xi cytuje chińska agencja informacyjna Xinhua. Padły one na nieco ponad dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie.

Xi Jinping mówi o „nieuchronnym zjednoczeniu” ojczyzny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Świat zapomniał o Białorusi. Co na to przeciwnicy dyktatora?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
Polityka
Wybory do PE. Czy eurosceptycy zatrzymają integrację?
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu