Ryszard Petru: Trzeba zachęcić Konfederację do wyrzucenia Grzegorza Brauna. Można wypożyczyć im posła

- Niech Grzegorz Braun będzie indywiduum, które łazi (w Sejmie) na boku - mówił w rozmowie z RMF FM poseł Polski 2050, Ryszard Petru.

Publikacja: 18.12.2023 07:28

Ryszard Petru i Grzegorz Braun

Ryszard Petru i Grzegorz Braun

Foto: PAP

Petru przekonywał, że prezes NBP, Adam Glapiński, powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Ryszard Petru: Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu w I kwartale 2024 roku

— Pierwszy wniosek jaki koalicja rządowa powinna postawić jeśli chodzi o Trybunał Stanu powinien dotyczyć Adama Glapińskiego — zadeklarował.

— Mamy sytuację w której mamy jedną z największych inflacji w Europie, ta inflacja będzie bardzo uporczywa, bardzo wiele osób traci na inflacji, nie możemy nad tym przechodzić do porządku dziennego. Sprawa jest poważna. Mamy bardzo wiele aspektów, w których widać, że w NBP działo się źle, łamano prawo i nie przestrzegano konstytucji. Spór, który toczy się w NBP, też go osłabia — dodał.

Czytaj więcej

Przemysław Wipler: Grzegorz Braun został uratowany przez Szymona Hołownię

Petru odniósł się też do konfliktu między Pawłem Muchą, członkiem zarządu NBP a prezesem NBP Adamem Glapińskim. Mucha opublikował na swoim profilu w serwisie X uchwałę z 2019 roku, z której wynika, że w ramach nagród prezes NBP miał otrzymać łącznie 15-krotność miesięcznych wynagrodzeń. W odpowiedzi rzecznik NBP, Wojciech Andrusiewicz, wyraził przekonanie, że Mucha chce „wywrzeć medialną presję na wypłatę nienależnych mu, acz niemałych nagród i premii”.

— Na pewno walka w NBP idzie na ostro, i nie tylko o pieniądze. Chodzi o to, kto ma wpływ na jakie decyzje i kto zostanie odsunięty od tego wpływu — stwierdził.

— Oprócz tego mamy dwa poważne zarzuty konstytucyjne (wobec Glapińskiego — red.): łamanie apolityczności i finansowanie przez NBP deficytu Polski — dodał.

Zdaniem Petru są to na tyle „twarde zarzuty”, że „prawdopodobieństwo postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu rośnie każdego dnia”.

Czytaj więcej

Są zarzuty wobec działacza partii Grzegorza Brauna

— Sądzę, że Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu i będzie to prawdopodobnie I kwartał przyszłego roku. Ale trudno mi odpowiadać za całą koalicję rządzącą — podsumował.

Ryszard Petru: Trzeba zachęcić Konfederację do wyrzucenia Grzegorza Brauna

Petru mówił też o skandalu wywołanym w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna, który użył gaśnicy do zgaszenia chanukiji w czasie uroczystości religijnej zorganizowanej w Sejmie. Konfederacja zawiesiła Brauna w prawach członka klubu, ale go nie wykluczyła, czego domagają się pozostałe kluby parlamentarne.

Ja w kampanii wyborczej przestrzegałem przed antysemickimi elementami w Konfederacji.

Ryszard Petru, Polska 2050

Poseł Polski 2050 przyznał, że rozumie obawy Konfederacji, iż po usunięciu Brauna straciliby tylu posłów, że nie mogliby już tworzyć klubu i straciliby stanowisko wicemarszałka Sejmu (oprócz Brauna w Sejmie zasiada jeszcze trzech polityków Konfederacji Korony Polskiej, której liderem jest Braun, Konfederacja ma łącznie 18 posłów, a do utrzymania klubu potrzeba 15).

— Moja deklaracja byłaby taka: jak wyrzucicie Grzegorza Brauna nie stracicie wicemarszałka, można nawet wypożyczyć posła Konfederacji — stwierdził Petru nie chcąc jednak zadeklarować, że on byłby w stanie w takiej sytuacji wejść do klubu Konfederacji.

— Niech (Braun) będzie indywiduum które łazi (w Sejmie) na boku, a najlepiej byłoby go pozbawić mandatu — podsumował poseł Polski 2050. Jak mówił należy zaoferować Konfederacji zachętę, aby wyrzuciła Brauna ze swojego klubu, a nie tylko go zawiesiła.

— Ja w kampanii wyborczej przestrzegałem przed antysemickimi elementami w Konfederacji. Teraz, ta bardziej rozsądna część Konfederacji, ma szansę pozbyć się Brauna. Jeśli tego nie zrobi cały ich elektorat jest do przejęcia — podsumował Petru.

Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?