Anna Słojewska: 5 mld euro z KPO, które trafi do Polski, to nie jest osobisty sukces Donalda Tuska

Polska dostanie 5 mld euro załatwione przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na osobiste sukcesy Donalda Tuska trzeba będzie jeszcze poczekać.

Publikacja: 15.12.2023 14:42

Donald Tusk i Ursula von der Leyen

Donald Tusk i Ursula von der Leyen

Foto: PAP/Marcin Obara

Donald Tusk spotkał się w piątek rano z Ursulą von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że w najbliższych dniach Polska dostanie 5 mld euro. To zaliczka na poczet programu REPowerEU, czyli dodatku do Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonego na przyspieszenie finansowania transformacji energetycznej, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie. Ten program obejmuje 25,3 mld euro — przy czym składają się na to pożyczki w wysokości 22,5 mld euro i dotacje na 2,8 mld euro. Z tej sumy, 25,3 mld euro, Polska ma prawo do 20 procent zaliczek. Czyli do 5,1 mld euro. Początkowo KE zapowiadała, że będzie ona podzielona na dwie raty. Za sukces Tuska uznać zatem należy fakt, że płatność będzie jedna. Konkretne projekty składające się na ten program zostały wynegocjowane jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego i to jego ekipa złożyła wniosek o zaliczkę. Do jej wypłacenia nie jest konieczne spełnienie żadnych warunków dotyczących praworządności,

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka
Magdalena Sobkowiak: Polska zmieniła narrację w Unii Europejskiej
Polityka
Karol Nawrocki: Współczuje wyborcom Koalicji Obywatelskiej
Polityka
Michał Kolanko: Rzecznik to za mało. Rząd Donalda Tuska potrzebuje nowej strategii, a nie tylko nowej twarzy
Polityka
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Polacy podzieleni w ocenie niezależności Karola Nawrockiego od PiS
Polityka
Kto stoi za „aplikacją Mateckiego”. Trop prowadzi na Islandię