Krzysztof Szczucki: Hołownię trzeba odwołać, nie poradził sobie z Braunem

Elżbieta Witek także kierowała Sejmem, w którym zasiadał Grzegorz Braun i nie było podobnych problemów - stwierdził prof. Krzysztof Szczucki, poseł PiS, w rozmowie z Michałem Kolanko.

Publikacja: 13.12.2023 14:59

Szczucki został zapytany o to jak ocenia zachowanie Grzegorze Brauna, posła Konfederacji, który użył gaśnicy do zgaszenia menory w korytarzu sejmowym.

Poseł PiS: Żydowskie celebracje w Sejmie nikomu nie przeszkadzały

- Nie ma akceptacji dla takich zachowań, które zaprezentował wczoraj Grzegorz Braun. Państwo polskie jest otwarte na społeczność żydowską. Od lat w polskim Sejmie odbywały się żydowskie celebracje w Sejmie i nikomu one nie przeszkadzały. To, że Grzegorz Braun akurat teraz dopuścił się takiego ekscesu jest oznaką jego cynicznego wyrachowania - ocenił parlamentarzysta.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe. Michał Kobosko: Konfederacja powinna go wyrzucić

Zaraz po wykluczeniu posła Grzegorza Brauna z obrad, prezes PiS-u zgłosił zamiar złożenia wniosku o odwołanie Szymona Hołowni ze stanowiska marszałka Sejmu. Według Szczuckiego "odwołanie Hołowni ze stanowiska Marszałka Sejmu jest uzasadnione, bo to on odpowiada za to co się dzieje w Sejmie".

- Oczekiwałbym, żeby Szymon Hołownia i jego koalicjanci reagowali krytyczne także, gdy atakowany jest Kościół Katolicki. Dopatrujemy się dwóch różnych podejść. Akceptuje się przerwanie mszy świętych i nabożeństw katolickich. Takich zachowań dopuszczały się różne osoby, np. posłanka Scheuring-Wielgus z Lewicy. Teraz widzimy, że posłowie i posłanki Lewicy protestują, ale oczekujemy, że będą tak samo protestować gdy dochodzi do naruszania tego co jest ważne dla katolików - stwierdził poseł.

W najbliższych dniach pojawi się wniosek o odwołanie Szymona Hołowni

prof. Krzysztof Szczucki, poseł PiS

Poseł PiS zapowiada wniosek o odwołanie Hołowni

Poseł podkreślił, że "Grzegorz Braun miał już na koncie wiele niedopuszczalnych wypowiedzi".

- Mam wrażenie, że jeśli jego wypowiedzi były wymierzone w PiS, to były akceptowane przez drugą stronę. Zabrakło adekwatnej reakcji ze strony Szymona Hołowni. Marszałek nie poradził sobie z tą sytuacją. Elżbieta Witek także kierowała Sejmem, w którym zasiadał Grzegorz Braun i nie było podobnych problemów - podkreślił polityk.

- Marszałek Hołownia ponosi polityczną odpowiedzialność za to co dzieje się w Sejmie. W najbliższych dniach pojawi się wniosek o odwołanie Szymona Hołowni - dodał.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną