Donald Tusk do prezydenta Andrzeja Dudy: Przysięgam, że dochowamy wierności konstytucji

Jestem bardzo wzruszony, to jest chwila wyjątkowa, nie tylko w skali biografii jednego człowieka - mówił w czasie uroczystego zaprzysiężenia rządu premier Donald Tusk.

Aktualizacja: 13.12.2023 11:14 Publikacja: 13.12.2023 11:04

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP

Po tym jak Sejm w tzw. drugim kroku konstytucyjnym wybrał Donalda Tuska na premiera 11 grudnia, a 12 grudnia udzielił wotum zaufania jego rządowi (248 głosami "za", przy 201 głosach "przeciw"), 13 grudnia o 9 rano Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Tuska w Pałacu Prezydenckim.

Donald Tusk: Polki i Polacy cierpliwe czekali

- Widzimy w ostatnich dniach niezwykłe poruszenie polskich serc. Nie tylko ten fenomen 15 października, te miliony Polek i Polaków, którzy do późnych godzin nocnych czekali na możliwość oddania głosu, na Polskę - mówił po zaprzysiężeniu Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk zaprzysiężony na premiera

- Ale też to wszystko co działo się później, przez te dwa miesiące, kiedy ci sami wyborcy, te same Polki, ci sami Polacy, tak cierpliwie i jednocześnie z taką nadzieją i entuzjazmem czekali na dokonanie się tego historycznego werdyktu, ich werdyktu, który zapadł ich głosami - dodał nawiązując do faktu, że prezydent misję tworzenia rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu, którego trzeci rząd nie uzyskał wotum zaufania w Sejmie.

Donald Tusk wspomina stan wojenny

- Okoliczności spowodowały, że mamy jako nowy polski rząd zaszczyt ślubować w Pałacu Prezydenckim 13 grudnia. Dokładnie 41 lat temu, będę to też pamiętał do końca życia, z bardzo nieliczną grupką młodych ludzi przedostawałem się do Stoczni Gdańskiej, już było ZOMO, wojsko, stan wojenny. Mieliśmy naiwny zamiar bronić Stoczni przed generałem Jaruzelskim, jego wojskiem, jego milicją. Sprawa wydawała się beznadziejna, w jakimś sensie była beznadziejna. Ale od tamtego czasu, do dziś włącznie wiem i będę wiedział do końca życia, że gdy chodzi o ojczyznę, o wolność każdego z nas, to Polki i Polacy nigdy nie kapitulują - mówił następnie Tusk.

Jeszcze raz w imieniu nas wszystkich chciałem podziękować Polkom i Polakom, za to że pokazali nam wszystkim, Europie, światu, że słowa naszego hymnu to nasza rzeczywistość

Donald Tusk, premier

- W jakimś sensie ten duch pokazał swoją siłę 15 października - dodał.

- Jeszcze raz w imieniu nas wszystkich chciałem podziękować Polkom i Polakom, za to że pokazali nam wszystkim, Europie, światu, że słowa naszego hymnu to nasza rzeczywistość, że "jeszcze Polska nie zginęła" - podkreślił premier.

Donald Tusk: Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro ojczyzny

- Chcę panie prezydencie powiedzieć, że z niezwykłą radością przyjąłem gotowość do pełnej współpracy pana prezydenta. Każdy bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami przysięgi, którą dzisiaj składaliśmy, będzie naszym sojusznikiem - zadeklarował premier.

- Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro ojczyzny i pomyślność naszych obywateli. To nie są tylko słowa roty. To jest, panie prezydencie, nasze obywatelskie wyznanie wiary - zapewnił Tusk.

- Nasza ojczyzna to jest miejsce politycznych i obywatelskich cudów. Niektórzy z nas uczestniczyli w tym cudzie polskiej niepodległości i wolności od samego początku tych naszych pięknych zmian. Patrzę na naszego orła białego, na biało-czerwone sztandary, na flagi europejskie - i myślę, że są to symbole które są istotą naszego powołania i musimy je mieć w naszych sercach, naszych głowach, każdego dnia. Nie możemy ani na chwilę zapomnieć do czego powołali nas Polacy - deklarował też premier.

Donald Tusk: Wierność konstytucji będzie znakiem firmowym tej ekipy

- Panie prezydencie byłem poruszony, gdy przywołał pan słowa roty, przysięgi, którą składaliśmy. Ale chcę też powiedzieć, że wierność postanowieniom konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy, tego nowego rządu. W ostatnich dniach wszyscy czujemy, że tak jakby wróciła mowa na to słowo konstytucja. Naszym wspólnym zadaniem jest, aby to była moda nie na słowo, ale moda na konstytucję. I ona na pewno nie minie do ostatniego dnia naszych rządów. Mam wrażenie, że źródłem rekordowej frekwencji 15 października była troska, obawa, nadzieja, marzenia związane z przestrzeganiem prawa i konstytucji. Mogę przysiąc przed wszystkimi Polkami i Polakami, że mój rząd dochowa wierności postanowieniom konstytucji - zadeklarował Tusk.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną