Beata Szydło: Rząd Morawieckiego? Poważna polityka. Hołownia? Na granicy powagi

Nawet gdyby rząd był powołany na jeden dzień, to jest to rząd - powiedziała była premier Beata Szydło (PiS) dodając, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) powinien spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, o co wnioskował szef MSZ.

Publikacja: 06.12.2023 12:46

Była premier, europosłanka PiS Beata Szydło

Była premier, europosłanka PiS Beata Szydło

Foto: PAP/Piotr Polak

Była premier była w Radiu Zet pytana, czy tworzenie przez PiS rządu na dwa tygodnie to poważna polityka, czy groteska. - To bardzo poważna polityka. Prezydent miał prawo powierzyć misję tworzenia rządu osobie wskazanej przez ugrupowanie, które wygrało wybory - powiedziała Beata Szydło.

- Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, 7,5 mln Polaków poparło nasz program i naszą propozycję na przyszłość - dodała.

Czytaj więcej

Sondaż: Nowy lider rankingu zaufania. Polacy przestają ufać prezydentowi

Szymon Hołownia i Szymon Szynkowski vel Sęk. Sprawa spotkania marszałka z szefem MSZ

Prowadzący stwierdził, że "nikt nie traktuje tego rządu pana premiera Morawieckiego poważnie" i dodał, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia odmówił spotkania z ministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

Nowy szef MSZ podał w serwisie X (dawniej Twitter), że we wtorek wystąpi do marszałka o pilne spotkanie i usłyszał, że Hołownia nie znajdzie czasu. Na konferencji prasowej Szymon Hołownia mówił z kolei, że tryb, w którym Szynkowski vel Sęk zwrócił się o spotkanie był zadziwiający i wyraził gotowość do spotkania, ale nie "w trybie pożaru, nagłego wzywania marszałka na dywanik".

- Na granicy powagi takimi zachowaniami zaczyna być niestety marszałek Hołownia. On być może nie ma zbyt wielkiej wiedzy w tym zakresie, bo jest dopiero po raz pierwszy posłem, ale wszystkie procedury konstytucyjne zostały wypełnione. Prezydent zgodnie z konstytucją powołał premiera i powołał rząd - skomentowała Beata Szydło.

Czytaj więcej

Kiedy powołanie nowego rządu? Donald Tusk i Szymon Hołownia uzgodnili szczegóły. "Mamy plan"

Beata Szydło: Obowiązkiem marszałka jest spotkać się z ministrem

- I czy się marszałkowi to podoba, czy nie - wielu ludzi może się dziwić, że marszałek za dwa lata, jak sam zapowiada, nie będzie już marszałkiem - ci ministrowie są konstytucyjnymi ministrami, a premier ma misję tworzenia rządu i marszałka obowiązkiem jest spotkać się z ministrem konstytucyjnym, jeżeli o to prosi - oświadczyła była premier.

Europosłanka PiS była pytana, czy naprawdę wierzy, że rząd Mateusza Morawieckiego uzyska wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie w Sejmie zaplanowano na poniedziałek 11 grudnia.

- Wotum uzyskać będzie bardzo trudno, ale nie dlatego, że będzie zła propozycja dla Polski, czy, jak twierdzą niektórzy z opozycji, że to jest jakaś gra, show. Nie, show jest w Sejmie w tej chwili. Ten rząd jest naprawdę, powołany konstytucyjnie przez prezydenta - odparła.

Była premier: Rząd na jeden dzień to też rząd

Większość w Sejmie ma koalicja Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy. Kandydatem na premiera tych formacji jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Politycy nowej większości mówią, że trzeci rząd Mateusza Morawieckiego to "rząd tymczasowy", powołany na dwa tygodnie. - Nawet gdyby ten rząd czy jakikolwiek inny był powołany na jeden dzień, jeżeli jest wypełniona procedura konstytucyjna i prezydent powierzył misję temu rządowi do spełnienia, to jest to rząd - przekonywała w środę Beata Szydło dodając, że "normalnie dzieje się polityka - i wewnętrzna, i zewnętrzna".

- Ministrowie pracują, wszystko się dzieje, państwo funkcjonuje. Nie rozumiem, na jakiej podstawie marszałek Hołownia zastanawia się, czy może się spotkać z konstytucyjnym ministrem spraw zagranicznych - mówiła była premier.

Czytaj więcej

Poseł PiS upomina się w Sejmie o mieszkańców Wilanowa. Szymon Hołownia zareagował

- Nie chciałabym, żeby polska polityka w ciągu następnych lat tej kadencji stała się show telewizyjnym. Polityka to jest poważna sprawa, szczególnie w tej chwili, kiedy dzieje się na świecie i w Europie tyle trudnych sytuacji, kryzysów - powiedziała.

Beata Szydło stwierdziła też, że z dużym zainteresowaniem obejrzała transmisję obrad Sejmu, gdy odbywały się "debaty nad komisjami śledczymi". - Muszę powiedzieć, to jest zupełnie inny Sejm niż wtedy, kiedy ja w 2015 roku zaczynałam - dodała.

Czy Beata Szydło podjęłaby się misji tworzenia rządu?

Europosłanka została też zapytana, czy - gdyby otrzymała propozycję - podjęłaby się misji tworzenia nowego rządu w warunkach, w jakich jest teraz premier Mateusz Morawiecki.

- To jest naprawdę trudna misja i to jest wyzwanie, ale jest do zrealizowania dużo ważnych rzeczy. To jest trudna misja i trzeba oddać premierowi Morawieckiemu, że podjął się naprawdę trudnego wyzwania - padła odpowiedź.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak Polacy oceniają trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?

- Polityka to jest gra drużynowa. Jeżeli drużyna zrobiła wiele dobrego i ma dobre programy, wygrała wybory, nie ma powodu, żeby nie podjąć jeszcze raz wyzwania i próbować zrealizować wspólnie - bo przecież zaproszenie poszło do pozostałych ugrupowań - program dla Polski, który daje nam szansę na dobry rozwój, dobre życie dla Polaków - powiedziała Beata Szydło.

Dopytana, czy przyjęłaby misję tworzenia rządu odparła, że jeżeli dostałaby taką propozycję, to by ją rozważyła, "nawet gdyby była taka trudna sytuacja".

Była premier była w Radiu Zet pytana, czy tworzenie przez PiS rządu na dwa tygodnie to poważna polityka, czy groteska. - To bardzo poważna polityka. Prezydent miał prawo powierzyć misję tworzenia rządu osobie wskazanej przez ugrupowanie, które wygrało wybory - powiedziała Beata Szydło.

- Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, 7,5 mln Polaków poparło nasz program i naszą propozycję na przyszłość - dodała.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść