Rada Polskich Mediów z uchwałą ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Rada Polskich Mediów apeluje do marszałka Sejmu i marszałek Senatu o podjęcie działań na każdym możliwym polu, w tym w organizacjach międzynarodowych i na forum Unii Europejskiej, w celu uwolnienia Andrzeja Poczobuta i innych dziennikarek i dziennikarzy polskich mediów skazanych na kary więzienia na Białorusi.

Publikacja: 25.11.2023 09:40

Andrzej Poczobut

Andrzej Poczobut

Foto: PAP, Rafał Guz

"Nie ma wolności bez wolnych mediów. Nie ma wolnej Białorusi bez dziennikarzy pracujących bez obawy o własne życie i zdrowie" - czytamy w uchwale.

"Rada Polskich Mediów wyraża podziw i szacunek dla wszystkich dziennikarzy pracujących na Białorusi w skrajnie trudnych warunkach opresyjnego państwa" - podkreślają autorzy uchwały.

Pod uchwałą, w imieniu członków Rady Polskich Mediów, podpisał się jej przewodniczący, Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

Rada Polskich Mediów została powołana przez redaktorów naczelnych i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych 10 października.

Czytaj więcej

Powołano Radę Polskich Mediów

Cele działania Rady Polskich Mediów to przede wszystkim ochrona wolności słowa, podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa, inicjowanie i opiniowanie rozwiązań legislacyjnych w obszarze funkcjonowania mediów oraz swobody i ochrony wykonywania zawodu dziennikarza.

Wiceprzewodniczącym Rady Polskich Mediów jest Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej", 25 marca 2021 roku został aresztowany a 8 lutego 2023 roku sąd w Grodnie skazał go na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za "podżeganie do nienawiści". Białoruskie KGB wpisało go też na listę osób, które "mają związek z działalnością terrorystyczną". Wyrok w jego sprawie ma charakter polityczny i zbiega się w czasie z zaostrzeniem kursu białoruskich władz wobec mniejszości polskiej w tym kraju.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"