Efekt Hołowni. Sejm stał się nagle popularny

To był tydzień efektownego wejścia Szymona Hołowni jako marszałka Sejmu. – Efekt Hołowni czyli nagła zwiększona popularność Sejmu jako takiego, to kombinacja wielu czynników. Sam Hołownia jako taki przyciąga zainteresowanie, potrafi komunikować, skupiać uwagę. No i tak się stało, że to poprzez marszałka Sejmu i Sejm opozycja zmienia się w koalicję rządzącą – mówił Michał Kolanko w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Publikacja: 17.11.2023 14:38

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Autorzy podcastu rozmawiali też o strategii PiS na bycie opozycją oraz niedawnych wypowiedziach zarówno lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, jak i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Do PiS dochodzi świadomość, że straciło władzę, opozycja z władzą się jeszcze nie oswoiła"

– PiS nadal jest w stanie powyborczego szoku. Zwalczają się tam różne pomysły na to, jaką być opozycją – mówił Kolanko.

- Wydaje się, że do PiS zaczyna ta świadomość straty władzy przenikać. Jednocześnie opozycja jeszcze się nie oswoiła tak do końca z tym, że nie jest już opozycją - przekonywał.

"Szymon Hołownia wykorzystał swoją szansę"

Michał Szułdrzyński ocenił z kolei, że "swoją szansę wykorzystał Szymon Hołownia".

- Przejął funkcję marszałka Sejmu podczas głosowania po południu w poniedziałek. W czwartek wieczorem wygłosił orędzie. Już stał się "królem", "królem internetu". Mnóstwo jest filmików, tu z Jarosławem Kaczyńskim, a to przeróbek deepfake'owych, w których (Hołownia) mówi coś innego i że reklamuje kubełek skrzydełek z kurczaka znanej sieci fast foodowej. I to jest rozumiem pierwszy polityk opozycji, który przejął po 8 latach rządu przez PiS ważną funkcję państwową, oczywiście po Tomaszu Grodzkim, który był wcześniej marszałkiem Senatu, ale marszałek Sejmu ma nieporównywalnie większą rolę - zauważył.

Szułdrzyński zwrócił też uwagę, że "młodzież zaczęła oglądać" obrady Sejmu.

- TikTok jest pełen filmików z Sejmu. Na YouTubie tysiące, setki tysięcy ludzi oglądało transmisje z pierwszych dni posiedzeń, ludzie, którzy się w ogóle nie interesują polityką mówią: "no w tym tygodniu włączyłem, włączyłam telewizor, żeby zobaczyć jak ten Sejm nowy funkcjonuje" - zauważył. Dodał, że takie zainteresowanie, wręcz moda na Sejm, to nowe zjawisko.

Kolanko ocenił, że można tu mówić o "efekcie Hołowni", który wyraża się w połączeniu kilku czynników - rekordowej frekwencji i osobowości medialno-politycznej samego Hołowni, która sprawiła, że zainteresowanie obradami Sejmu jest tak duże.

Wybory z 15 października: PiS wygrywa, opozycja ma większość

W wyborach z 15 października PiS uzyskał 35,38 proc. głosów, najwięcej ze wszystkich komitetów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty (o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość).

Bezwzględną większością dysponuje w Sejmie koalicja KO-PSL-Polski 2050-Nowej Lewicy, która deklaruje wolę powołania rządu na czele z Donaldem Tuskiem. Koalicja ta ma w Sejmie 248 mandatów.

Mimo to 13 listopada, po wybraniu przez Sejm X kadencji Szymona Hołowni na marszałka Sejmu, co potwierdziło większość koalicji KO-PSL-Polski 2050-Nowej Lewicy, prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

Poczynając od 13 listopada Morawiecki ma 14 dni na przedstawienie prezydentowi rządu. Następnie, w ciągu 14 dni, rząd Morawieckiego będzie musiał uzyskać wotum zaufania.

Autorzy podcastu rozmawiali też o strategii PiS na bycie opozycją oraz niedawnych wypowiedziach zarówno lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, jak i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Do PiS dochodzi świadomość, że straciło władzę, opozycja z władzą się jeszcze nie oswoiła"

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży