Jabłoński: To nieprawda, że tylko Polacy czekają na ewakuację ze Strefy Gazy

Ewakuacja znów zostaje wznowiona. Dziś ma ruszyć znów w pełnej skali. To nieprawda, że wszyscy już wyjechali, tylko Polacy zostali. Tam jest wciąż kilka tysięcy ludzi, którzy czekają w kolejce. Robimy, co w naszej mocy - powiedział w rozmowie z Radiem ZET wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o Polakach, którzy czekają na ewakuację ze Strefy Gazy.

Publikacja: 07.11.2023 11:09

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił w rozmowie z Radiem ZET między innymi o postawie Izraela w sprawie ewakuacji Polaków. Zdaniem polityka „wszystko toczy się zbyt wolno”.

Czytaj więcej

Polscy obywatele w Strefie Gazy apelują do MSZ o pomoc. Żądają ewakuacji

Paweł Jabłoński o Polakach, którzy czekają na ewakuację ze Strefy Gazy

Jabłoński zapytany został między innymi, czy Izrael blokuje wydostanie się Polaków ze Strefy Gazy. - W tej chwili to zasadnicza przeszkoda formalna. Liczymy, że zostanie usunięta. Liczymy na to, że to będzie rozwiązane - powiedział. - To się toczy zbyt wolno, dużo rzeczy mogło się wydarzyć szybciej - dodał.

Jak zaznaczył polityk, Polska już prawie miesiąc temu wysłała listę osób, która wciąż „oczekuje na formalną akceptację ze strony izraelskiej”. Zapytany o spotkanie w MSZ z ambasadorami Izraela, Palestyny i Egiptu, wiceminister Jabłoński stwierdził, że „o tyle posunęło ono sprawę do przodu, że udało się uzyskać potwierdzenie informacji, że przejście graniczne znów zostaje otwarte”. - Ewakuacja znów zostaje wznowiona. Dziś ma ruszyć znów w pełnej skali - powiedział Paweł Jabłoński. Jak podkreślił, polskie władze są cały czas w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy. - To nieprawda, że wszyscy już wyjechali, tylko Polacy zostali. Tam jest wciąż kilka tysięcy ludzi, którzy czekają w kolejce. Robimy, co w naszej mocy - zapewnił. 

Wiceszef MSZ pytany był także o to, czy polskie władze mają kontakt z Hamasem. - Mamy różne kanały kontaktu, ale nie o wszystkim możemy mówić. W pierwszych rzędzie zawsze jest bezpieczeństwo naszych obywateli - powiedział Jabłoński. 

Czytaj więcej

W Strefie Gazy są Polacy. Podjęto działania, by ich ewakuować

Jabłoński: W 2005 roku też wydawało się, że PiS nie stworzy rządu 

Podczas rozmowy Paweł Jabłoński odniósł się także do tego, że Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu. Polityk zapytany został, czy premier nie naraża się na śmieszność, przyjmując tę misję. - Premier Morawiecki naraża się na to, że tej większości nie uda się zbudować. - Jeśli się nie uda, to w następnym kroku Sejm wybiera premiera - dodał. 

Zdaniem Jabłońskiego to tylko „władze” i „liderzy” zdecydowali o tym, że premierem powinien być Donald Tusk. - Ale jak rozmawia się z posłami z trzecich, czwartych rzędów – tam pewności nie ma - powiedział polityk. - PSL już raz został trochę sklejony z podwyższaniem wieku emerytalnego. Ciągnie się to. Wielu posłów PSL nie chce powtórki - dodał. Polityk nie chciał jednak podać nazwisk osób, z którymi Prawo i Sprawiedliwość ma rozmawiać, ponieważ „ta osoba może zostać potraktowana źle przez liderów”.

Jak ocenił Paweł Jabłoński, Andrzej Duda, powierzając Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu, postąpił jak nakazuje konstytucja i tak, jak postępowali wszyscy prezydenci. - Od uchwalenia konstytucji nie było wypadku, żeby zwycięska partia nie zaczynała jako pierwsza próby utworzenia rządu - stwierdził polityk, dodając, że w 2005 roku też wydawało się, że PiS rządu nie stworzy.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił w rozmowie z Radiem ZET między innymi o postawie Izraela w sprawie ewakuacji Polaków. Zdaniem polityka „wszystko toczy się zbyt wolno”.

Paweł Jabłoński o Polakach, którzy czekają na ewakuację ze Strefy Gazy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rząd zabrał głos w sprawie przekazania Ukrainie systemu Patriot. Podjęto decyzję
Polityka
Sondaż: Kto ma największe szansę na prezydenturę? W grze cztery nazwiska
Polityka
Afera Funduszu Sprawiedliwości. Roman Giertych wnioskuje o ochronę dla Tomasz Mraza
Polityka
Janusz Kowalski: Władysław Kosiniak-Kamysz był zdecydowanie lepszym premierem od Donalda Tuska
Polityka
Joanna Mucha: Przez proces rozliczeń zdemobilizowaliśmy 44 proc. elektoratu PiS-u
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?