Berlin zawiesił dobrowolne przyjmowanie migrantów z Włoch

Włochy od miesięcy nie stosują się do unijnych przepisów dublińskich. Niemiecki rząd federalny reaguje i zawiesza tzw. mechanizm solidarności.

Publikacja: 14.09.2023 23:23

Lampedusa

Lampedusa

Foto: AFP

Rząd federalny zawiesił dobrowolny europejski mechanizm solidarności dotyczący przyjmowania uchodźców z Włoch.

Powodem decyzji rządu jest włoska polityka migracyjna. Rzym odmawia przyjęcia uchodźców zawracanych z Niemiec zgodnie z przepisami dublińskimi Unii Europejskiej.

W związku z tym pod koniec sierpnia rząd w Rzymie został poinformowany, że przyjęcia zostaną „odroczone do odwołania w ramach dobrowolnego mechanizmu solidarności europejskiej” – powiedział rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Czytaj więcej

Pięciomiesięczne niemowlę utonęło u wybrzeży Włoch

W oparciu o dobrowolny mechanizm solidarności europejskiej rząd federalny zgodził się pomóc państwom UE, które są szczególnie obciążone napływem migrantów. Należą do nich przede wszystkim kraje Europy Południowej, takie jak Włochy.

Według rzecznika ministerstwa Niemcy wnoszą największą kontrybucję w UE i obiecały przyjąć łącznie 3500 osób. Do tej pory Niemcy przyjęły za pośrednictwem tego mechanizmu 1731 osób z innych krajów UE, w tym 1043 z Włoch. W tym względzie rząd federalny „wywiązuje się ze swojej odpowiedzialności humanitarnej”.

Włochy nie przyjmują już zawracanych migrantów

Jednak „od pewnego czasu” Włochy nie przyjmują już osób z Niemiec, które zgodnie z przepisami dublińskimi musiałyby zostać repatriowane.

Zgodnie z tym rozporządzeniem osoby te zostały najpierw zarejestrowane w UE we Włoszech, a następnie nielegalnie dotarły do Niemiec. Według rzecznika dotyczy to ponad 12 400 osób, z czego tylko 10 zostało dotychczas zawróconych do Włoch.

Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ostrzegł, że wszystkie państwa UE muszą wywiązać się ze swoich zobowiązań. Gdy tylko rząd włoski ponownie zastosuje się do przepisów dublińskich, będzie można wznowić dobrowolny europejski mechanizm solidarności.

Dramat na włoskiej Lampedusie. Stan wyjątkowy

Tymczasem sytuacja na włoskiej śródziemnomorskiej wyspie Lampedusa stale się pogarsza.

We wtorek na łącznie 110 łodziach wylądowało tam 5110 migrantów. W środę do południa przybyło kolejnych 1000 migrantów. W sumie na wyspie pomiędzy Sycylią a Tunezją przebywa ponad  6 tysięcy migrantów.

Na wyspie ogłoszono stan wyjątkowy

Rząd federalny zawiesił dobrowolny europejski mechanizm solidarności dotyczący przyjmowania uchodźców z Włoch.

Powodem decyzji rządu jest włoska polityka migracyjna. Rzym odmawia przyjęcia uchodźców zawracanych z Niemiec zgodnie z przepisami dublińskimi Unii Europejskiej.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Elon Musk mówi głosem rosyjskiej propagandy. Opublikował grafikę wyśmiewającą Zełenskiego
Polityka
Oficjalnie: W Polsce będą stacjonować brytyjskie myśliwce Typhoon
Polityka
Słowacja zwraca się ku Moskwie
Polityka
Wstępne wyniki wyborów na Słowacji. Exit poll wskazywał innego zwycięzcę
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne
Polityka
Amsterdam chce sprzedawać tylko marihuanę produkowaną w Holandii