Syn prezydenta Joe Bidena postawiony w stan oskarżenia

Hunter Biden usłyszał m.in. dwa zarzuty składania fałszywych oświadczeń w formularzu zakupu broni, w którym zaznaczył, że nie używa narkotyków i nie jest od nich uzależniony. W swoich wspomnieniach „Beautiful Things” z 2021 roku napisał, że nadużywał wówczas narkotyków.

Publikacja: 14.09.2023 21:11

Hunter Biden

Hunter Biden

Foto: AFP

W stan oskarżenia postawił Huntera Bidena specjalny prokurator David Weiss.

Zarzuty  mogą stanowić pierwszą z wielu spraw karnych przeciwko 53-letniemu Hunterowi, który może zostać oskarżony także o  oszustwa podatkowe i nielegalny lobbing w Waszyngtonie i Los Angeles.

Czytaj więcej

Zarzuty wobec Huntera Bidena. Kaliber dużo mniejszy niż zarzuty wobec Trumpa

W akcie oskarżenia czytamy, że „w dniu lub około 12 października 2018 r. w dystrykcie Delaware oskarżony Robert Hunter Biden przedstawił pisemne oświadczenie na formularzu 4473, potwierdzające, że nie nadużywał ani nie był uzależniony od żadnego środka pobudzającego, środka odurzającego ani żadnej innej substancji kontrolowanej, podczas gdy w rzeczywistości, jak wiedział, oświadczenie to było fałszywe i fikcyjne”.

Hunterowi Bidenowi grozi do 25 lat więzienia

Postawiono mu dwa zarzuty składania fałszywych oświadczeń poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, w którym fałszywie oznajmił, że nie jest użytkownikiem narkotyków ani od nich uzależniony, oraz trzeci zarzut posiadania broni w charakterze osoby zażywającej narkotyki. Tymczasem w swoich wspomnieniach „Beautiful Things” z 2021 roku napisał, że nadużywał wówczas narkotyków.

Za dwa zarzuty grozi kara do 10 lat więzienia, za trzeci grozi do pięciu lat więzienia, po skazaniu.

W lipcu Hunter odstąpił od ugody, która zapewniałaby mu dwa lata zawieszenia w zawieszeniu za niezapłacenie ponad 2 milionów dolarów podatków od dochodów zagranicznych z takich krajów jak Chiny i Ukraina.

W ramach tej umowy Hunter przyznałby się do przestępstwa z użyciem broni, ale po odbyciu okresu próbnego zostałoby to wymazane.

Zarzuty związane z posiadaniem broni przez osoby zażywające narkotyki są rzadkie, zwłaszcza jeśli nie mają związku z innymi przestępstwami. Według amerykańskich danych ze wszystkich osób skazanych w 2021 r. za nielegalne posiadanie broni około 5 proc. zostało oskarżonych o zażywanie narkotyków. 

Republikanie kontra Joe Biden. Wszczęte śledztwo ws. impeachmentu

W trakcie trwającego od lat śledztwa prokuratorzy federalni nie wykazali powiązań Joe Bidena z działaniami syna.

Jak dotąd Republikanie nie odkryli żadnych znaczących dowodów na niewłaściwe postępowanie starszego Bidena, który jako wiceprezydent często rozmawiał ze swoim synem i zatrzymywał się na służbowej kolacji z jego współpracownikami. Biały Dom utrzymuje, że Joe Biden nie był zaangażowany w sprawy biznesowe Huntera.

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów wszczyna śledztwo w sprawie impeachmentu Joe Bidena

We wtorek 12 września spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy polecił wszczęcie śledztwa w ramach procedury impeachmentu prezydenta USA.

McCarthy stwierdził, że istnieją „poważne i wiarygodne” zarzuty dotyczące postępowania Joe Bidena, a jego rodzina była traktowana "w specjalny sposób". 

W stan oskarżenia postawił Huntera Bidena specjalny prokurator David Weiss.

Zarzuty  mogą stanowić pierwszą z wielu spraw karnych przeciwko 53-letniemu Hunterowi, który może zostać oskarżony także o  oszustwa podatkowe i nielegalny lobbing w Waszyngtonie i Los Angeles.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Ursula von der Leyen zapowiada korekty. "Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian"
Polityka
Przemysław Wipler o zatrzymaniu Romanowskiego: Nie zostawia się kolegów
Polityka
Joe Biden coraz poważniej myśli o wycofaniu się. Demokraci: To kwestia czasu
Polityka
Rekordowe przemówienie Trumpa. "Biden zapoczątkuje trzecią wojnę światową"