Uunona wygrał w wyborach lokalnych z listy Organizacji Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO), centrolewicowej partii,  powstałej z narodowowyzwoleńczego ruchu lat 60. XX wieku o tej samej nazwie.

Adolf Hitler Uunona przyznaje, że imię wybrał dla niego ojciec na cześć nazistowskiego przywódcy. jak jednak Uunona przypuszcza, ojciec nie zdawał sobie sprawy, kim był i co reprezentował twórca III Rzeszy.

- Gdy byłem dzieckiem, traktowałem swoje imię jako coś zupełnie naturalnego - mówi namibijski polityk.

Dopiero gdy dorastał, zdał sobie sprawę, że człowiek, którego imiona nosi, chciał podporządkować sobie cały świat. - Nie mam tego w planach - zapewnia Uunona.

Nie ma też zamiaru zmieniać imienia. - Żona mówi do mnie Adolf i mi się to podoba - kwituje.

W latach 1884-1915 Namibia była częścią terytorium zwanego niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią.

Podczas buntu miejscowych ludów Nama, Herero i San w latach 1904-08, niemieccy osadnicy wymordowali tysiące rdzennych mieszkańców, co niektórzy historycy nazywają "zapomnianym ludobójstwem".

Na początku tego roku Namibia odrzuciła ofertę reparacji w wysokości 10 mln euro, mówiąc, że negocjacjom może podlegać jedynie "poprawiona oferta".

Po pierwszej wojnie światowej Namibia znalazła się pod kontrolą Republiki Południowej Afryki i uzyskała niepodległość w 1990 roku. Ale nadal ma wiele miast o nazwach niemieckich i małą społeczność niemieckojęzyczną.