Andrzej Rozenek: Na listach KO wiele osób lewicy. Widzę istotny zwrot u Donalda Tuska

Donald Tusk tutaj w pewnym sensie zmodyfikował swoje poglądy. To dobry prognostyk, to znaczy, że w ogóle polska scena polityczna zaczyna mniej być przechylona na prawo, zaczyna wracać do takiego normalnego europejskiego pionu - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Andrzej Rozenek, poseł koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej, startujący w wyborach z list KO.

Publikacja: 18.08.2023 09:15

Rozenek ujawnił, że w wyborach będzie kandydował z okręgu podwarszawskiego (nr 20) z miejsca numer 5 z listy Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Rozenek o KO: Trzeba gromadzić się wokół najsilniejszego

Na pytanie czy to jest dla niego, jako polityka o lewicowych poglądach, który odszedł z Nowej Lewicy, jest to przełom, Rozenek odparł, że "nie odszedł z Nowej Lewicy, tylko został wyrzucony przez Włodzimierza Czarzastego".

Czytaj więcej

Listy wyborcze. Donald Tusk odkrywa karty i gra skrzydłami

- Ten start z list Koalicji Obywatelskiej jest dla mnie naturalną konsekwencją tego, co od dawna mówiłem. Mówiłem o zjednoczonej opozycji, że powinna być jedna wspólna lista. Skoro się nie udało, to należy gromadzić się wokół najsilniejszego, tego lidera który daje gwarancję zwycięstwa i który naprawdę chce z PiS-em wygrać, takim liderem jest Donald Tusk - stwierdził. 

KO nadal jest siłą bardziej centrową

Andrzej Rozenek, poseł koła Lewicy Demokratycznej

- Na liście Koalicji Obywatelskiej jest dosyć dużo ludzi o poglądach lewicowych, centrolewicowych, chociażby Bartosz Arłukowicz, Dariusz Joński, Barbara Nowacka i wielu innych, którzy serce mają po lewej stronie, już nie wspomnę o Partii Zielonych - dodał.

- Ja się bardzo dobrze czuję na takich listach - podsumował.

Czy Koalicja Obywatelska skręca w lewo?

A czy KO, zdaniem Rozenka, skręca w lewo?

- Myślę, że nadal jest siłą bardziej centrową. Natomiast ja zauważam bardzo istotny zwrot np. w poglądach Donalda Tuska, który bardzo stanowczo mówi m.in. o prawach kobiet. To jest imponujące i świadczy o tym, że jest to polityk europejskiego formatu, który dostrzega zmiany. Donald Tusk tutaj w pewnym sensie zmodyfikował swoje poglądy. To dobry prognostyk, to znaczy, że w ogóle polska scena polityczna zaczyna mniej być przechylona na prawo, zaczyna wracać do takiego normalnego europejskiego pionu - odpowiedział.

Rozenek był też pytany czy Koalicja Obywatelska, w przypadku stworzenia rządu, będzie realizowała takie postulaty światopoglądowe jak finansowanie in vitro czy wprowadzenie małżeństw jednopłciowych.

- To pakiet praw obywatelskich, które są w UE tak zwyczajne, że się o tym nie dyskutuje. Nie potrafię znaleźć drugiego polityka, wśród liderów partii opozycyjnych, który byłby bardziej proeuropejski niż Donald Tusk. Dla mnie jest to gwarancja, że wszystkie te warianty, które obowiązują w UE, będą obowiązywać w Polsce - odparł.

Rozenek ujawnił, że w wyborach będzie kandydował z okręgu podwarszawskiego (nr 20) z miejsca numer 5 z listy Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Rozenek o KO: Trzeba gromadzić się wokół najsilniejszego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Aleksander Pociej: Wizy to dramat dla bezpieczeństwa
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina zaczyna śpiewać w chórze niemieckim
Polityka
Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni
Polityka
Beata Szydło wskazała, kto powinien być premierem. Chwali Morawieckiego, ale wymienia inne nazwisko
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS
Polityka
Wielka uroczystość w hołdzie Lechowi Wałęsie. Bez życzeń od Dudy i Morawieckiego