Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o objęcie patronatu narodowego nad setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Apeluje też o wsparcie dla projektu budowy muzeum.

List do prezydenta to początek kampanii, której adresatami są władze państwowe, samorządowe, kościelne, a także organizacje pozarządowe. Do różnych instytucji wysłano prawie 2 tys. pakietów promocyjnych.

– Mamy działkę, projekt muzeum, a także pozwolenie na budowę – mówi nam Bartłomiej Rajchert, pełnomocnik do spraw rozwoju i promocji Wołomina. Potrzeba jednak ok. 20 mln zł. Takich pieniędzy samorząd nie ma.

Miejsce, na którym ma powstać placówka, obejmuje ok. 60 ha. Z planów architektonicznych wynika, że budynek muzeum ma się składać z sześciu nieregularnych figur, których niespokojny obrys symbolizuje walkę. W środku mają być eksponowane nie tylko pamiątki po bitwie z 1920 r., ale i pokazujące zwycięstwo Polaków nad komunizmem.

Samorządowcy proponują, aby w Ossowie powstał park historyczno-militarny. Obok muzeum zbudowano by m.in. strzelnicę, ściany wspinaczkowe, a także tory przeszkód, które mogłyby wykorzystywać do treningów grupy proobronne.