Na Kremlu doszło do spotkania Prigożyna z Putinem

29 czerwca, pięć dni po buncie najemników z Grupy Wagnera, w Moskwie odbyło się spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z Jewgienijem Prigożynem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Publikacja: 10.07.2023 12:52

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 502

- Rzeczywiście, prezydent odbył takie spotkanie. Zaprosił na nie 35 osób. Wszystkich dowódców jednostek i dowództwo firmy (Grupy Wagnera - red.). W tym samego Prigożyna. Spotkanie odbyło się na Kremlu 29 czerwca. Trwało prawie trzy godziny - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla.

Według Pieskowa, Putin na spotkaniu "przedstawił swoją ocenę działań firmy na ukraińskim froncie, a także przedstawił swoją ocenę wydarzeń z 24 czerwca, wysłuchał wyjaśnień dowódców i zaproponował im dalsze możliwości zatrudnienia".

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad podsłuchiwał Prigożyna i Łukaszenkę podczas buntu Grupy Wagnera

Francuski dziennik "Liberation", powołując się na zachodnie agencje wywiadowcze, poinformował, że w spotkaniu z Prigożynem uczestniczyli także dowódca Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji, generał Wiktor Zołotow oraz Siergiej Naryszkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.

Marsz Grupy Wagnera

23 czerwca Jewgienij Prigożyn oświadczył, że najemnicy Grupy Wagnera zostali ostrzelani na polecenie resortu obrony Rosji. W związku z tym Prigożyn i jego ludzie rozpoczęli "Marsz Sprawiedliwości" - w sobotę rano najemnicy zajęli Rostów nad Donem, po czym ruszyli na Moskwę.

Marsz wagnerowców zakończył się niespełna 200 km od rosyjskiej stolicy po tym, jak doszło do porozumieniu między Kremlem a Prigożynem. W mediacjach uczestniczył rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko.

Bunt Prigożyna. Sprawa karna umorzona

Prokuratura Generalna Rosji oświadczyła, że 23 czerwca Komitet Śledczy FSB wszczął postępowanie karne przeciwko Prigożynowi na podstawie artykułu 279 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o organizacji zbrojnej rebelii. Na podstawie tego artykułu winnego można skazać na 20 lat więzienia.

Później rosyjskie służby podały, że sprawa została zamknięta, a w toku śledztwa w sprawie kryminalnej ustalono, że uczestnicy buntu z 24 czerwca wstrzymali prowadzenie działań niezgodnych z prawem.

rozmowa
Camille Grand: Marine Le Pen opowiada się za Europą ojczyzn
Polityka
Najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej już obsadzone. "Teraz to formalność"
Polityka
Afera przed wyborami w Wielkiej Brytanii: Politycy torysów zakładali się o termin wyborów
Polityka
Łotewska polityk uciekła na Białoruś. Poszła w ślady Tomasza Szmydta
Polityka
Ukraina i Mołdawia rozpoczynają rozmowy o członkostwie w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży