Wiceminister Błażej Poboży o imigrantach: Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników

Należy oddzielić kwestię nielegalnych imigrantów od cudzoziemców, którzy szukają w Polsce pracy wykorzystując legalne możliwości - mówił w rozmowie z Polsat News wiceszef MSWiA, Błażej Poboży.

Publikacja: 03.07.2023 08:02

Błażej Poboży

Błażej Poboży

Foto: TV.RP.PL

Wiceminister był pytany o słowa Donalda Tuska, który stwierdził, że "Polacy muszą uzyskać kontrolę nad swoim państwem i granicami" i zwrócił uwagę na projekt rozporządzenia MSZ, które przewiduje ułatwienie wystawiania wiz obywatelom 21 państw z Afryki i Azji.

Błażej Poboży: Donald Tusk sięga po kartę Konfederacji

- Donald Tusk gra na karcie, która brzmi w jego przypadku skrajnie niewiarygodnie. Pamiętamy jak on i jego ministrowie byli zwolennikami niemieckiej polityki migracyjnej, polegającej na otwarciu drzwi dla masowej, nielegalnej imigracji z południowego szlaku. Najbardziej zaskakujące jest to, że Donald Tusk sięga po kartę, po którą sięgali do tej pory liderzy Konfederacji. To jest jakaś kolejna wolta, piwot Donalda Tuska, który tylko czekać aż ruszy w pielgrzymkę - odparł wiceminister.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Tusk nie powinien straszyć migrantami

- My to wyraźnie podkreślamy od samego początku: należy oddzielić kwestię nielegalnych imigrantów od cudzoziemców, którzy szukają w Polsce pracy wykorzystując legalne możliwości - dodał Poboży w kontekście rozporządzenia, o którym mówił Tusk.

- Polskie państwo się rozwija, polska gospodarka potrzebuje wykwalifikowanych pracowników - tłumaczył konieczność sprowadzania do Polski imigrantów wiceminister. Poboży zwrócił uwagę, że Polska przyjmuje "zweryfikowanych, sprawdzonych (imigrantów)".

Poboży zapewnił, że "polskie profesjonalne służby podległe ministrowi (Mariuszowi) Kamińskiemu wykonują świetną robotę".

Czytaj więcej

Łatwiejszy wjazd do Polski dla obywateli ponad 20 państw

Rozporządzenie ws. imigrantów. Błażej Poboży: Wstępny projekt, może się zmienić

Dopytywany o rozporządzenie, które w ocenie skutków wprowadzenia regulacji wskazuje, że do Polski trafi nie mniej niż 400 tys. osób rocznie, jeśli chodzi o ułatwienie przyznania wiz mieszkańcom Afryki i Bliskiego Wschodu, Poboży odparł, że Donald Tusk przestrzegając przed tym wywołuje "dysonans poznawczy u wyborców" opozycji.

- Jak ma zrozumieć tę sytuację wyborca PO, który słyszał przez lata, jak posłowie Grabiec i Tomczyk mówią o tym, że do Polski można wpuścić w zasadzie każdą liczbę nielegalnych imigrantów a teraz kwestionują tych, którzy legalnie szukają pracy - mówił.

- Ułatwienie dotyczy nie procedury wydawania wizy tylko procedury obrabiania tych wniosków o pozwolenie na pracę. Tu można mówić o jakimś wąskim gardle, które urzędnicy wykryli. Później ta analiza zostanie przeprowadzona w Ministerstwie, co oznacza, że zwiększy się wręcz proces weryfikacji kandydatów, takie mam informację z MSZ - odparł.

- To jest jakiś wstępny projekt, który nie jest na jakimś zaawansowanym etapie - zaznaczył też Poboży dodając, że w tym projekcie "dużo się może jeszcze zmienić".

Wiceminister był pytany o słowa Donalda Tuska, który stwierdził, że "Polacy muszą uzyskać kontrolę nad swoim państwem i granicami" i zwrócił uwagę na projekt rozporządzenia MSZ, które przewiduje ułatwienie wystawiania wiz obywatelom 21 państw z Afryki i Azji.

Błażej Poboży: Donald Tusk sięga po kartę Konfederacji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu
Polityka
Historyczne spotkanie w Kijowie bez polskiego ministra. KO: Cała prawda o Jarosławie Kaczyńskim