Sondaż: PiS wygrywa, ale nie zyskuje nowych wyborców

PiS nie zyskał wyborców dzięki propozycji waloryzacji 800+, nieznacznie poprawiła notowania opozycja, a Konfederacja przestała się rozwijać – to wnioski z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 29.05.2023 21:00

Sondaż: PiS wygrywa, ale nie zyskuje nowych wyborców

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

– Po zjednoczeniu PL2050 i PSL żadna z partii opozycyjnych nie jest już zagrożona spadkiem pod próg wyborczy. Opozycja bliska jest samodzielnej większości – uważa prof. Jarosław Flis, socjolog z UJ. Jego zdaniem Konfederacja wciąż jest „potencjalnym kingmakerem”, ale nie jest już trzecią siłą.

Według wyliczeń profesora PiS może liczyć w Sejmie na 184 miejsca, KO na 138, Trzecia Droga (PL2050 i PSL) na 61, Konfederacja na 48, Lewica na 28. 

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne