Brytyjski minister: Ukraina może atakować Krym, tak jak USA mogłyby odbijać Teksas

Ben Wallace, brytyjski minister obrony, w rozmowie z CNN potwierdził, że Ukraińcy używają już w walce pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow, o zasięgu ok. 250 km.

Publikacja: 19.05.2023 05:57

Ben Wallace

Ben Wallace

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 450

Strom Shadow są obecnie pociskami o największym zasięgu, jakimi dysponuje Ukraina. Dzięki nim Ukraińcy mogą atakować cele zarówno na głębokim zapleczu frontu na okupowanej Ukrainie, jak i w głębi Rosji.

Ben Wallace: Ukraińcy z powodzeniem użyli pocisków Storm Shadow

- Wszystko, co mogę potwierdzić, to że użyto ich z powodzeniem, taką informację uzyskałem od Ukraińców i jestem zadowolony, ponieważ pomaga to im bronić swojego kraju - powiedział Wallace.

Ukraińcy od dawna domagali się dostarczenia im pocisków, które pozwalałby razić precyzyjnie odległe od linii frontu cele. USA nie zdecydowały się jednak na dostarczenie Ukrainie pocisków ATACMS, za pomocą których zestawy HIMARS mogą razić cele na odległość do 300 km, w obawie przed tym by, przeprowadzane z ich pomocą ewentualne ataki na cele w Rosji, nie doprowadziły do eskalacji konfliktu przez Moskwę.

Przed kilkoma dniami pojawiła się jednak informacja, że pociski dalekiego zasięgu powietrze-ziemia dostarczyła Ukrainie Wielka Brytania. W pociski Storm Shadow mogą być uzbrajane ukraińskie samoloty.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie po raz dziesiąty w maju zaatakowali z powietrza Kijów

Wallace był też pytany o potencjalną kontrofensywę Ukrainy, której celem mogłoby być odbicie Krymu, nielegalnie okupowanego przez Rosję od 2014 roku.

Brytyjski minister: Nie staniemy na drodze ukraińskiego ataku na Krym

Brytyjski minister stwierdził, że Ukraińcy mają "pełne prawo uczynić to zgodnie z prawem do samoobrony".

- To ziemia, nad którą sprawują suwerenność. To tak, jakbyście spytali mnie czy USA zdecydują się odzyskać część Teksasu z rąk wroga, który go najechał. Nie pyta się nikogo z zagranicy o to, co można, a czego nie można odzyskać. To ukraińska ziemia, ich suwerenne terytorium, została najechana, stracili tysiące ludzi w wyniku tej inwazji i, sądzę, to będzie wyłącznie decyzja Ukrainy - dodał.

Nie pyta się nikogo z zagranicy o to, co można, a czego nie można odzyskać

Ben Wallace, brytyjski minister obrony

- Wielka Brytania nie zamierza stać na drodze do tego - podkreślił.

Wallace mówił też, że wsparcie międzynarodowej społeczności dla Ukrainy jest coraz silniejsze.

- Typy zachodnich systemów uzbrojenia przekazywane przez Zachód są kolejnym sygnałem determinacji co do tego, by upewnić się, że Rosja otrzyma sygnał, iż my (Zachód) nigdzie się nie wybieramy (w sensie - nie opuścimy Ukrainy - red.) - podkreślił. 

Strom Shadow są obecnie pociskami o największym zasięgu, jakimi dysponuje Ukraina. Dzięki nim Ukraińcy mogą atakować cele zarówno na głębokim zapleczu frontu na okupowanej Ukrainie, jak i w głębi Rosji.

Ben Wallace: Ukraińcy z powodzeniem użyli pocisków Storm Shadow

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Chaos w Niemczech. Wybory w Berlinie do powtórki
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
„Russkij mir” i marzenia Władimira Putina
Polityka
Holandia: Geert Wilders stanie na czele rządu mniejszościowego?
Polityka
Izrael oskarża Hiszpanię o wspieranie terroryzmu
Polityka
Donald Tusk najbardziej wpływowym politykiem Europy. Wygrał ranking Politico
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości