Chiny: "Wojna z COVID" trafiła do podręczników

W podręczniku do historii dla uczniów klasy ósmej w Chinach pojawił się fragment mówiący o walce chińskiego rządu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Fragment ten wywołał gorącą debatę wśród chińskich internautów - zauważa BBC.

Publikacja: 27.04.2023 13:12

W 2023 roku władze Chin ogłosiły "zdecydowane zwycięstwo" w walce z COVID-19

W 2023 roku władze Chin ogłosiły "zdecydowane zwycięstwo" w walce z COVID-19

Foto: PAP/Abaca

Niektórzy komentujący fragment, który pojawił się w podręczniku, kwestionują to czy krótka charakterystyka sposobu walki z pandemią w wykonaniu chińskich władz jest prawdziwa.

Wcześniej Komunistyczna Partia Chin ogłosiła "zdecydowane zwycięstwo" w walce z wirusem.

Czytaj więcej

Władze Chin ogłaszają "zdecydowane zwycięstwo" nad COVID-19

Jednak władze w Pekinie od początku były oskarżone przez zachodnich ekspertów ds. ochrony zdrowia o brak transparentności przy podawaniu informacji na temat walki z koronawirusem SARS-CoV-2 i prawdziwej skali epidemii w Chinach.

Krótkie nagranie, na którym widać fragment podręcznika do historii, które pojawiło się w serwisie Douyin (wersja TikToka przeznaczona dla chińskiego rynku), zaczęło zyskiwać na popularności w środę.

Nagranie umieścił w internecie użytkownik, który najprawdopodobniej jest nauczycielem historii. Nagraniu towarzyszy opis "już trafiło do książek do historii".

BBC weszło w posiadanie podręcznika. Fragment o walce z COVID-19 znajduje się w rozdziale dotyczącym "zmian w życiu społecznym".

Każda litera na tej stronie wydaje się kpić z tych bolesnych trzech lat

Jeden z użytkowników Douyin

Obok akapitu o rosnącym poziomie życia i zamożności Chińczyków, znajduje się ramka mówiąca o "wojnie z COVID".

"Nasz kraj na pierwszym miejscu stawiał ludzi i ich życie... chronił bezpieczeństwo życia i zdrowia w najwyższym stopniu" - czytamy. "Mamy duże osiągnięcia w (...) przeciwdziałaniu i kontrolowaniu pandemii" - głosi fragment chińskiego podręcznika.

"Czy wspominają jak to się skończyło?" - pyta jeden z użytkowników Douyin. "Każda litera na tej stronie wydaje się kpić z tych bolesnych trzech lat" - pisze inny.

Chiny przez blisko trzy lata - od 2020 do końca 2022 roku - stosowała politykę "zero COVID", zakładającą całkowite wygaszanie pojawiających się ognisk zakażeń koronawirusem poprzez stosowanie reżimu ścisłej kwarantanny i lokalne lockdowny. W wielu miejscach ludziom wręcz zakazywano wychodzenia z domów, a żywność i podstawowe środki higieny dostarczała im armia.

W grudniu 2022 roku po pojawieniu się kolejnych ognisk zakażeń i decyzji lokalnych władz, by zastosować reżim ścisłej kwarantanny, wywołały falę protestów w Chinach, co skłoniło władzę do zmiany stosowanej polityki. W efekcie przez kraj przeszła ogromna fala zakażeń koronawirusem.

W Chinach - według oficjalnych danych - po zakażeniu koronawirusem zmarły 120 923 osoby, z czego ok. 115 tys. - po odejściu od polityki "zero COVID". Chiny były jednak oskarżane o zaniżanie tych danych.

Niektórzy komentujący fragment, który pojawił się w podręczniku, kwestionują to czy krótka charakterystyka sposobu walki z pandemią w wykonaniu chińskich władz jest prawdziwa.

Wcześniej Komunistyczna Partia Chin ogłosiła "zdecydowane zwycięstwo" w walce z wirusem.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Joe Biden o swojej "cholernie dobrej" kondycji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Cichanouska: Jest ryzyko, że Zachód może porzucić Białoruś
Polityka
Donald Trump wskazał swojego kandydata na wiceprezydenta USA
Polityka
Tajne dokumenty w domu Trumpa. Sąd oddalił sprawę
Polityka
Zamach na Trumpa: Kreml z nadzieją czeka na pogorszenie sytuacji w USA