Czarzasty: Opozycja na tyle głupia, że nie pokazuje, że będzie współpracować

Chcę powiedzieć swoim wyborcom: jeżeli nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych, będziecie latali tylko do momentu, gdy wasze wnuki będą dorosłe, bo potem nie będziecie mieli dokąd latać. Nie będzie tego świata - mówił w rozmowie z RMF FM lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty. Lider Nowej Lewicy zadeklarował też, że jego partia weźmie udział w marszu organizowanym 4 czerwca przez Donalda Tuska i KO.

Publikacja: 20.04.2023 09:26

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: TV.RP.PL

Czarzasty był pytany o poparcie przez Lewicę w Parlamencie Europejskim programu "Fit for 55" ("Gotowi na 55"), co wiązać się będzie ze wzrostem cen samochodów spalinowych, prądu, cen ogrzewania mieszkań i biletów lotniczych.

Czarzasty: Wierzę w zmiany klimatu, trzeba działać

- Należę do ludzi, którzy wierzą w to, że produkcja gazów cieplarnianych, która nie będzie ograniczana, doprowadzi do zmiany klimatu na świecie. Zmiana klimatu na świecie to roztapiające się lodowce, olbrzymie tereny wysuszone, to migracja ludności. Jednym słowem, i wierzę w to, moja wnuczka może żyć w świecie, który upadnie i przestanie być - odparł wicemarszałek Sejmu.

Czytaj więcej

UE przyspiesza walkę o klimat. Przegłosowano trzy akty prawne Fit for 55

- Wierzę w ten scenariusz, Lewica również wierzy w ten scenariusz. Wierzą w to naukowcy. Jeśli ktoś w to wierzy to musi wiedzieć o jednej rzeczy: trzeba zmniejszać emisję gazów cieplarnianych - dodał.

Na uwagę, że emisja gazów cieplarnianych jest problemem nie tylko w UE, ale też w Chinach, Indonezji, Indiach, Rosji, USA, Czarzasty odparł, że "dlatego Nowa Lewica głosowała np. za tym, aby została wprowadzona opłata graniczna węglowa". - Wiemy o tym, że UE produkuje tylko 7 proc. gazów cieplarnianych. Te 7 proc. to już jest dobry początek, zostało tylko 93 - dodał.

Polityka to nie jest zjawisko, gdzie walcząc o punkty trzeba tracić rozum, nie stracę tego rozumu

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu

Czarzasty: Tego świata może nie być

A czy nie będzie to oznaczać utraty konkurencyjności UE wobec innych państw? I czy Lewica chce powiedzieć swoim wyborcom, że nie będą już mogli latać do krewnych za granicą, ponieważ bilet lotniczy będzie kosztował 3 tys. zł, a nie kilkaset, jak obecnie?

- Chcę powiedzieć swoim wyborcom: jeżeli nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych, będziecie latali tylko do momentu, gdy wasze wnuki będą dorosłe, bo potem nie będziecie mieli dokąd latać. Nie będzie tego świata. W związku z tym ktoś musi w tej sprawie, do cholery, prawdę - odparł. 

- Polityka to nie jest zjawisko, gdzie walcząc o punkty trzeba tracić rozum, nie stracę tego rozumu - dodał.

- Trzeci punkt porozumienia "Fit for 55" jest stworzenie społecznego funduszu klimatycznego. Ten fundusz jest na ocieplanie domów, zainstalowanie pompy ciepła, na dodawanie środków finansowych do zakupu samochodów elektrycznych - wyliczał.

Czy Lewica pójdzie na marsz Donalda Tuska?

Czarzasty był też pytany czy Nowa Lewica pójdzie na marsz organizowany 4 czerwca przez Donalda Tuska.

- Jestem, w imieniu Lewicy, za wszystkimi elementami, które będą integrowały opozycję - odparł. - Pan Donald Tusk zaprasza na 4 czerwca. Bez względu na to, jak jest opisywana forma zaproszenia, bądź nie uważam, że wspólne działania opozycji są rozsądne, gdyż opozycja jest na tyle głupia w tej chwili, że nie daje żadnych elementów, które by pokazywały elektoratowi, że ta opozycja jak wygra wybory, będzie ze sobą współpracowała - odparł.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, przed kilkoma dniami zapowiedział organizację marszu "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami". Marsz ma odbyć się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych w Polsce po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.

Czytaj więcej

Donald Tusk wzywa na marsz 4 czerwca. "Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu"

Czarzasty był pytany o poparcie przez Lewicę w Parlamencie Europejskim programu "Fit for 55" ("Gotowi na 55"), co wiązać się będzie ze wzrostem cen samochodów spalinowych, prądu, cen ogrzewania mieszkań i biletów lotniczych.

Czarzasty: Wierzę w zmiany klimatu, trzeba działać

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce”
Polityka
Sondaż: Polacy o Funduszu Sprawiedliwości. Czy środki wydawano bezprawnie?
Polityka
Wozy tylko do zdjęć i czeki bez pokrycia. Kampania z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło
Polityka
Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował
Polityka
Jarosław Kaczyński o komisji ds. wpływów rosyjskich. „To sąd kapturowy”