Prezydent Ukrainy Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą oraz za rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa w Europie prezydent Andrzej Duda odznaczył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego. - Jesteś człowiekiem absolutnie wyjątkowym, jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - mówił do Zełenskiego Duda.

Publikacja: 05.04.2023 12:04

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 406

Prezydent Ukrainy wraz z małżonką Ołeną Zełenską przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11:00 ukraiński prezydent przybył do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Przed południem Wołodymyr Zełenski został przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe oznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie art. 138 konstytucji RP oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka".

- Order Orła Białego, którym dzisiaj mam wielki zaszczyt i przyjemność wręczyć prezydentowi Wołodymirowi Zełenskiemu, jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Jest wręczany wyjątkowo, wyjątkowym osobom, które swoim życiem i swoją służbą publiczną, swoją pracą dokonały wyjątkowych zasług na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej w szerokim tego słowa znaczeniu, także w znaczeniu jej sąsiedztwa, także w znaczeniu wszystkiego tego, co nas otacza - powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że jest pan, panie prezydencie, że jesteś Wołodymyrze człowiekiem absolutnie wyjątkowym, który otrzymawszy mandat od swoich rodaków, by pełnić urząd prezydenta Ukrainy, spełnił misję zupełnie wyjątkową, której nikt nie mógł przewidzieć, a w której obserwując twoją służbę dla ojczyzny trudno ukryć łzy wzruszenia - mówił do Zełenskiego Duda.

Prezydent podkreślił, że Wołodymyr Zełenski nie porzucił Ukrainy i swych rodaków w "najtrudniejszej sytuacji", w jakiej się znaleźli "w ogóle w historii Ukrainy". Andrzej Duda mówił, że agresja Rosji miała zniszczyć Ukrainę i naród ukraiński, a "prawdopodobnie miała również i zniszczyć przyszłość naszej części Europy, nie tylko Ukrainy, ale również i sąsiedztwa Ukrainy, a więc także i Polski".

Czytaj więcej

Polskie MiG-i "to nie złom". Gen. Różanski odpowiada rzecznikowi ukraińskich Sił Powietrznych

- Nikt z nas rok temu, w lutym 2022 r. w momencie rosyjskiej agresji nie wiedział, jaki będzie los Ukrainy, jaki będzie twój los - mówił do Zełenskiego Duda.

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w połączeniu z bohaterstwem ukraińskich żołnierzy uratowała Ukrainę. Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w ogromnej części ratuje dzisiaj Europę przed zalewem rosyjskiego imperializmu. Nie mam żadnych wątpliwości jako prezydent Rzeczypospolitej, że jesteś dzisiaj wzorem nie tylko przywódcy państwa i narodu, ale także i człowieka, który niezłomnie stoi na straży praw człowieka, praw obywatelskich, praw do suwerenności i praw do niepodległości, prawa do samostanowienia narodu - mówił prezydent Duda.

- Z punktu widzenia tego odznaczenia, najbardziej w Polsce honorowego, z całą pewnością jesteś jedną z najbardziej znamienitych osób, które to odznaczenie otrzymały. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem ci je w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć - powiedział do Zełenskiego prezydent Polski.

Prezydent Ukrainy wraz z małżonką Ołeną Zełenską przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11:00 ukraiński prezydent przybył do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Przed południem Wołodymyr Zełenski został przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu
Polityka
Historyczne spotkanie w Kijowie bez polskiego ministra. KO: Cała prawda o Jarosławie Kaczyńskim