Francja: Miasteczko wprowadza płatny urlop dla cierpiących na bolesne miesiączki

Władze miasteczka Saint-Ouen, położonego na północnych obrzeżach Paryża, podjęły decyzję - jako pierwsze we Francji - by wprowadzić płatny urlop medyczny dla zatrudnionych przez miasteczko pracownic cierpiących z powodu bolesnych miesiączek.

Publikacja: 27.03.2023 10:51

Saint-Ouen

Saint-Ouen

Foto: Chabe01, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via

Władze Saint-Ouen liczą, że ich decyzja "złamie tabu" w tym temacie i pociągnie za sobą podobne decyzje na poziomie krajowym.

Przepisy wchodzą w życie 27 marca. Na jej mocy każda z 1 200 pracownic zatrudnionych przez miasto może co miesiąc udać się na dwudniowy, płatny urlop, jeśli rekomenduje to lekarz w związku z bolesną miesiączką.

Władze Saint-Ouen podjęły taką decyzję miesiąc po tym, jak lewicowy rząd Hiszpanii podjął podobną decyzję na poziomie całego kraju jako pierwszy w Europie.

Czytaj więcej

Włosi chcą wprowadzić urlop menstruacyjny

Socjalistyczny mer Saint-Ouen, Karim Bouamrane, ogłosił swoją decyzję 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jak dodał ma nadzieję, że w jego ślady pójdą francuscy parlamentarzyści.

- Musimy skończyć z cierpieniem po cichu - w rzeczywistości z wyparciem cierpienia - powiedział Bouamrane w rozmowie z radiem France Info. Jak dodał jedna na dwie kobiety doświadcza bolesnych miesiączek.

- Celem jest przełamanie tabu w tym temacie, by kobiety, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek nie czuły się już stygmatyzowane - dodał.

Na mocy przyjętych przepisów kobiety zatrudnione przez władze Saint-Ouen mogą wziąć wolne w związku z bolesną miesiączką albo pracować w te dni z domu.

Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"
Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?
Polityka
Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji