Nieoficjalnie: Netanjahu wstrzymuje reformę sądownictwa w Izraelu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział członkom swej koalicji, że wstrzyma plan reformy sądownictwa - podał izraelski nadawca Kan.

Publikacja: 27.03.2023 11:13

W Izraelu trwają protesty

W Izraelu trwają protesty

Foto: PAP/EPA

Również Kanał 12 przekazał w mediach społecznościowych, że zakończyło się spotkanie przywódców koalicji rządzącej. "Netanjahu jest zdeterminowany, by zatrzymać legislację" - czytamy.

W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu zdymisjonował ministra obrony Yoava Gallanta, dzień po tym, jak ten wezwał rząd do wstrzymania wzbudzającej kontrowersje reformy systemu sądownictwa.

Czytaj więcej

Netanjahu zdymisjonował przeciwnego reformie sądownictwa ministra obrony

Cytowany przez agencję Reutera polityk partii Likud powiedział w poniedziałek, że Netanjahu zamierza wstrzymać reformę. Wcześniej apelował o to prezydent Izraela Izaak Herzog.

- Znajdujemy się na rozdrożu, grozi nam historyczny kryzys. Alternatywą jest porozumienie konstytucyjne - mówił w orędziu. Dał do zrozumienia, że krajowi grozi wojna domowa.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Polska i Izrael. Zamach na sądy naszym towarem eksportowym?

W związku z planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Zwolennicy gabinetu Netanjahu odrzucili wniosek, wygrywając w poniedziałek głosowanie w Knesecie stosunkiem głosów 59 do 53.

W godzinach popołudniowych szef izraelskiego rządu w mediach społecznościowych wezwał demonstrujących w Jerozolimie, by "zachowywali się odpowiedzialnie i nie stosowali przemocy".

W związku z proponowaną przez rząd reformą sądownictwa na ulicach Izraela trwają masowe protesty. Największy opór budzi projekt pozbawienia Sądu Najwyższego funkcji trybunału upoważnionego do orzekania w sprawach zgodności ustaw z porządkiem prawnym. Rząd chce, aby liczący 120 miejsc Kneset mógł zwykłą większością głosów unieważnić każde orzeczenie Sądu Najwyższego.

Plany reform obejmują także zmianę procedury powoływania sędziów. Chodzi o taki skład dziewięcioosobowego gremium, które wyłania sędziów tak, aby większość posiadali przedstawiciele partii koalicyjnych i osoby mianowane przez rząd. Inny punkt to ograniczenie uprawnień prokuratora generalnego obecnie niezależnego od rządu.

Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?
Polityka
Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji
Polityka
Komisja Europejska bada zgodność lex Tusk z prawem UE. Co nie podoba się Unii?
Polityka
Chiny utworzą bazę szpiegowską na Kubie. Zawarto tajne porozumienie