Holenderskie media: Brygada z Holandii wejdzie w skład dywizji z Niemiec

Holandia i Niemcy mają zrobić robiy duży krok w stronę połączenia swoich sił zbrojnych - holenderska 13. Brygada Lekka, stacjonująca w Oirschot, przejdzie pod dowodzenie niemieckiej 10. Dywizji Pancernej - tworząc jednostkę o łącznej sile ok. 50 tys. żołnierzy - pisze holenderska popołudniówka "NRC". O sprawie pisze anglojęzyczny serwis dutchnews.nl.

Publikacja: 01.02.2023 14:12

Ćwiczenia holenderskiej armii

Ćwiczenia holenderskiej armii

Foto: PAP/EPA

Tym samym holenderska brygada zostanie zintegrowana z niemieckimi wojskami lądowymi.

Łącznie wojska lądowe Niemiec i Holandii liczą 89 tys. żołnierzy, z czego 24 tysiące to żołnierze holenderscy.

Czytaj więcej

Nie F-16 ale Mirage dla Ukrainy? Francja rozważa szkolenie ukraińskich pilotów

Włączenie holenderskiej brygady w skład niemieckiej dywizji jest częścią Wizji Wspólnej Armii, porozumienia pomiędzy siłami zbrojnymi Niemiec i Holandii, podpisanego 30 listopada 2022 roku pomiędzy gen. Martinem Wijnenem, dowódcą sił zbrojnych Holandii i jego niemieckim odpowiednikiem, gen. Alfonso Maisem.

Współpraca sił zbrojnych Niemiec i Holandii będzie najbliższą tego typu współpracą krajów NATO i jest częścią przeprowadzanej na dużą skalę restrukturyzacji niemieckiej armii, która będzie realizowana od 1 kwietnia.

Włączenie holenderskiej brygady w skład niemieckiej dywizji jest częścią Wizji Wspólnej Armii, porozumienia pomiędzy siłami zbrojnymi Niemiec i Holandii

Gen. Jean-Paul Duckers, p.o. dowódca operacyjny holenderskiej armii powiedział dziennikowi "NRC", że "wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wyjątkowe jest to, co robią wspólnie" Niemcy i Holendrzy.

Ministerstwo Obrony Holandii podkreśliło, że nie podjęto jeszcze politycznej decyzji ws. Wizji Wspólnej Armii, ale minister obrony, Kajsa Ollongren mówiła we wrześniu, że opcja włączenia 13 Brygady Lekkiej w skład niemieckiej armii jest "badana".

Holenderski rząd deklarował, że Holandia i Niemcy zamierzają "wzmacniać swoje działania połączone, siłę ognia i inne zdolności".

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny