Koalicja Obywatelska od miesięcy zajmuje drugie miejsce w badaniach preferencji wyborczych Polaków, a w niektórych sondażach dogania lub wręcz wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość. Jednak to opozycja, a nie Zjednoczona Prawica, wskazywana jest jako opcja polityczna z większą szansą na wyborcze zwycięstwo.

Kto powinien zostać premierem w przypadku zwycięstwa opozycji? W sondażu, przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski, pracownia United Surveys zapytała respondentów, czy jak Polakom będzie się żyło, jeśli szefem rządu ponownie, po dziewięciu latach przerwy, zostanie Donald Tusk.

Czytaj więcej

Sondaż: Tusk czy Morawiecki? Który z nich lepiej poradzi sobie z gospodarką?

Przeważają odpowiedzi, które nie są dobrym sygnałem dla Tuska i Platformy Obywatelskiej. Prawie połowa ankietowanych (dokładnie 47,6 proc.) odpowiedziało, że z premierem Tuskiem Polakom będzie żyło się gorzej. Spośród tych badanych 18,4 proc. uważa, że będzie „raczej gorzej”, a 29,2 proc. - „zdecydowanie gorzej”.

Niecała jedna trzecia respondentów (32,4 proc.) oceniło, że z premierem Tuskiem Polakom będzie się żyło lepiej, przy czym 12,2 proc. wskazało, że będzie „zdecydowanie lepiej”, a 20,2 proc. „raczej lepiej”.

Co piąty pytany (20 proc.) nie ma zdania w tej kwestii.

WP zwraca uwagę, że wśród wyborców PiS nikt nie stwierdził, że Polakom z Tuskiem w roli szefa rządu będzie się żyło lepiej. O pogorszeniu sytuacji w przypadku lidera PO na stanowisku premiera jest też przekonanych 92 proc. widzów TVP Info.

Czytaj więcej

PO ma dobrą taktykę i słabą strategię. PiS odwrotnie

Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż w dniach 20-22 stycznia br. metodą CAWI & CATI (50/50) na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków.