Problemy wokół wypłaty środków z KPO miały spowodować, że w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęto rozmowy na temat zmiany premiera. 

Według nieoficjalnych informacji pomysłodawcą przywrócenia premier Beaty Szydło miał być sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O przyszłość europosłanki PiS zapytano w sondażu United Surveys dla WP.

Wśród wyborców PiS najczęściej wskazywano, że była premier powinna wrócić do Sejmu jako szeregowa posłanka. Odpowiedziało tak 45,2 proc.

Czytaj więcej

Sondaż: Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki? Polacy nie widzą różnicy

Zdaniem 40,3 proc. wyborców Szydło powinna zostać kandydatką PiS na urząd prezydenta.

21,3 proc. chce, by Szydło była kandydatką na premiera po przyszłorocznych wyborach, a 15,1 proc. wskazuje, że powinna zostać kandydatką na premiera jeszcze przed wyborami. 

14 proc. respondentów nie potrafiło wskazać żadnej z odpowiedzi.

Podobnie wyniki wyglądają w przypadku odpowiedzi udzielonych przez wszystkich wyborców. Zdaniem 47,1 proc. powinna wrócić do Sejmu jako posłanka PiS.

14,1 proc. uważa, że Szydło powinna ubiegać się o fotel prezydenta, a 13,7 proc. twierdzi, że powinna zostać kandydatką na premiera (8,6 proc. - po wyborach, 4,9 proc. - przed wyborami).

Co trzeci ankietowany (36,2 proc.) odpowiedział, że "nie wie/żadne z powyższych".

Badanie przeprowadzono w dniach 16-18 grudnia na grupie 1000 Polaków.

"Doceniam troskę Wirtualnej Polski o moją przyszłość, ale decyduję o niej ja sama. Może przeprowadzimy sondaż, jaka ma być przyszłość redaktorów Wirtualnej Polski? Firma United Surveys na pewno chętnie przeprowadzi sondaż, byle tylko zapłacić odpowiednią sumę" - skomentowała wynik sondażu Szydło.