O decyzji szefa rządu poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie podano, że premier Mateusz Morawiecki 30 listopada podpisał zarządzenia przedłużające do 28 lutego 2023 roku obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Chodzi o drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO), trzeci stopień alarmowego CRP oraz drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej

Afera mailowa. Po decyzji sądu ws. wyborów kopertowych poseł Solidarnej Polski nazwany "palantem"

"Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania" - zaznacza RCB. W komunikacie podkreślono, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych, wprowadzany jest w przypadku "wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu".

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadzany jest w przypadku "zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym". "Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności" - czytamy.

"Drugi stopień alarmowy (BRAVO) ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę" - oświadczyło z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.