Z projekcji wyników wyborów, wykonanej przez ośrodek Edison Research wynika, że obecnie Partia Republikańska może liczyć na 210 mandatów w Izbie Reprezentantów - i do większości brakuje im jeszcze ośmiu mandatów. Partia Republikańska odebrała jak dotąd Partii Demokratycznej 16 mandatów, a straciła na rzecz Demokratów tylko cztery mandaty dotychczas sprawowane przez polityków Partii Republikańskiej.

Sukces Republikanów jest znacznie mniejszy od tego, który wieszczyli niektórzy komentatorzy spodziewający się "czerwonej fali" (czerwony jest kolorem Partii Republikańskiej) zalewającej Kongres.

Czytaj więcej

Republikańskie rozczarowanie w wyborach do Kongresu

W Izbie Reprezentantów niejasne są jeszcze losy 33 mandatów, w tym 21 których losy mogą zależeć od niewielkiej liczby głosów, co sprawia, że na ostateczne rozstrzygnięcie wyborów trzeba będzie jeszcze zapewne poczekać. 

Los większości w Senacie również jest niepewny - Partia Republikańska może obecnie liczyć na 49 mandatów, a losy trzech mandatów są nierozstrzygnięte. W Georgii niezbędna będzie dogrywka wyborcza, ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości głosów (o mandat senatora ubiegało się tu trzech kandydatów), a w Nevadzie i Arizonie walka jest zbyt zacięta, by można było przesądzić o jej wyniku przed przeliczeniem wszystkich głosów.

Partia Republikańska potrzebuje 51 mandatów, by zdobyć większość w Senacie. W przypadku gdy obie partie zdobędą po 50 mandatów, większość Partii Demokratycznej gra głos Kamali Harris - wiceprezydent USA, która zgodnie z konstytucją jest przewodniczącą izby wyższej Kongresu.

Nawet jednak większość tylko w Izbie Reprezentantów umożliwi Partii Republikańskiej blokowanie inicjatyw ustawodawczych Joe Bidena - zauważa Reuters.

Amerykanie spodziewają się, iż Republikanie są również gotowi ze mną współpracować

Joe Biden, prezydent USA

Biden oświadczył w środę, że jest gotów pracować z Republikanami. Prezydent miał już rozmawiać telefonicznie z liderem Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Kevinem McCarthym, który prawdopodobnie zostanie spikerem Izby, jeśli Partia Republikańska zdobędzie w niej większość.

- Sądzę, że Amerykanie spodziewają się, iż Republikanie są również gotowi ze mną współpracować - oświadczył w środę Biden.

Biden przed wyborami mówił, że stawką wyborów jest demokracja w związku z faktem, że setki kandydatów Partii Republikańskiej powtarzały oskarżenia byłego prezydenta, Donalda Trumpa, który przekonuje, że wybory prezydenckie z 2020 r. zostały sfałszowane (choć nie przedstawia na to dowodów).

Jednak wielu kandydatów Republikanów popieranych przez Trumpa poniosło porażki - w tym Mehmet Oz, kandydat na senatora, który przegrał walkę o mandat w Pensylwanii z Johnem Fettermanem. Utrata tego mandatu przez Partię Republikańską może przesądzić o większości Partii Demokratycznej w Senacie.

Największym zwycięzcą spośród polityków Partii Republikańskiej wydaje się gubernator Florydy, Ron DeSantis, który może wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku. DeSantis obronił stanowisko gubernatora uzyskując blisko 20 proc. przewagi nad rywalem z Partii Demokratycznej.