Media: Biden stracił nad sobą panowanie podczas rozmowy telefonicznej z Zełenskim

Stacja NBC News informuje, że podczas czerwcowej rozmowy telefonicznej prezydent USA Joe Biden stracił nad sobą panowanie, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o więcej pomocy dla jego kraju.

Publikacja: 31.10.2022 14:22

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

Od początku inwazji Rosji prezydenci USA i Ukrainy rozmawiają przez telefon za każdym razem, gdy Waszyngton ogłasza nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa.

Jak informuje NBC News, czerwcowa rozmowa przywódców miała inny przebieg od poprzednich. 

Biden ledwo skończył mówić Zełenskiemu, że właśnie zatwierdził kolejny miliard dolarów amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, kiedy Zełenski zaczął wymieniać wszystkie dodatkowe środki pomocy, których potrzebuje, a których nie otrzymuje. 

Prezydent USA miał stracić nad sobą panowanie i podnosząc głos przekazać swojemu rozmówcy, że Amerykanie hojnie wspierają ukraińską armię, administracja i armia ciężką pracują przy tych zadaniach, a Zełenski powinien okazać więcej wdzięczności.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że jest gotowa do negocjacji z Zachodem

Jak przekazali stacji ludzie z otoczenia Bidena, od tamtej rozmowy relacje między prezydentami tylko się poprawiły, ponieważ Zełenski wydał oświadczenie, w którym chwalił USA za udzielone wsparcie.

Nerwowa rozmowa, do której doszło w czerwcu, ma być dowodem na to, że prezydent USA obawiał się słabnącego poparcia dla szerokiego wspierania Ukrainy. 

Przed czerwcową rozmową amerykańska administracja była przekonana, że robi odpowiednio dużo i odpowiednio szybko, by udzielić Ukrainie pomocy, ale Zełenski publicznie skupiał się tylko na tych aspektach, które nie zostały zrealizowane. 

Po rozmowie władze Ukrainy zdecydowały się na rozładowanie napięcia, dochodząc do wniosku, że starcia z prezydentem USA nie są produktywne.

- Miałem dziś ważną rozmowę z prezydentem USA Bidenem. Jestem wdzięczny za wsparcie. Jest ono szczególnie ważne dla naszej obrony w Donbasie - powiedział w nagraniu wideo opublikowanym po rozmowie z prezydentem USA.

W swoim oświadczeniu po rozmowie Biden przekazał, że poinformował Zełenskiego o pomocy w wysokości 1 miliarda dolarów i przyrzekł, że USA "nie zachwieją się w zaangażowaniu w pomoc narodowi ukraińskiemu, gdy będzie on walczył o swoją wolność."

Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Węgry niegodne prezydencji
Polityka
Lex Tusk. Mocna reakcja Unii
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie
Polityka
Debata w PE. "Poważne wątpliwości co do zgodności lex Tusk z przepisami UE"