Putin chce wykorzystać porozumienie ONZ w sprawie zboża jako środek nacisku na G20

Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie wykorzysta możliwe przedłużenie umowy o eksporcie zboża jako sposób na zdobycie pozycji i zdominowanie zaplanowanego na przyszły miesiąc szczytu G20 w Indonezji - powiedział agencji Reutera europejski dyplomata.

Publikacja: 27.10.2022 08:57

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

W ostatnim czasie rosyjscy urzędnicy wielokrotnie informowali, że są poważne problemy wokół wynegocjowanej umowy na eksport ukraińskiego zboża szlakami handlowymi na Morzu Czarnym.

Europejski dyplomata, który poprosił o nieujawnianie jego tożsamości, powiedział, że Putin weźmie udział w szczycie G20 na Bali, który rozpoczyna się 15 listopada.

Kreml, który jeszcze nie potwierdził udziału prezydenta, ogłosił 14 października, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o tym, czy Putin weźmie udział w szczycie..

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Kremlowi coraz trudniej jest odciąć Rosjan od następstw wojny

Jeśli pojedzie, będzie to pierwszy duży światowy szczyt, w którym rosyjskie prezydenta weźmie udział wraz z głównymi zachodnimi przywódcami, w tym prezydentem USA Joe Bidenem, od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

- Umowa zbożowa będzie głównym punktem szczytu G20 i wszyscy będą starali się przekonać Putina, by ją przedłużyć - powiedział agencji Reutera europejski dyplomata.

- Jest to sposób dla Rosjan, aby trzymać karty na szczycie G20, ale  przedłużenie umowy zbożowej nic ich nie kosztuje - dodał.

Porozumienie zbożowe jest kluczowe dla rynków żywności: pozwala na eksport zboża z Ukrainy, jednego z największych na świecie eksporterów zboża, który został wstrzymany przez rosyjską inwazję.

Od czasu zawarcia umowy 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wyeksportowano kilka milionów ton kukurydzy, pszenicy, produktów słonecznikowych, jęczmienia, rzepaku i soi.

Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Węgry niegodne prezydencji
Polityka
Lex Tusk. Mocna reakcja Unii
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie
Polityka
Debata w PE. "Poważne wątpliwości co do zgodności lex Tusk z przepisami UE"