I turę wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej wygrał Michał Pierończyk, były wiceprezydent miasta, który uzyskał 11 590 głosów.

W II turze Pierończyk zmierzy się z Krzysztofem Mejerem, również byłym prezydentem, na którego głosowało 8 547 mieszkańców Rudy Śląskiej.

Trzecie miejsce zajął poseł PiS Marek Wesoły. Startował w wyborach z poparciem prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, choć nie pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Oficjalne wyniki wyborów w Rudzie Śląskiej: II tura bez posła PiS

- Poziom mojego poparcia jest poniżej oczekiwań. Czy szyld partyjny był dla mnie obciążeniem? Był. Robiłem wszystko, by przekonać rudzian, że głosują na osobę, a nie na partię. Emocje w polityce krajowej zrobiły jednak swoje - powiedział Wesoły po ogłoszeniu wyników exit poll.

Wynik posła swojej partii skomentował w rozmowie z Radiową Trójką Krzysztof Sobolewski. - Wynik posła Wesołego w Rudzie Śląskiej jest taki sam, jak wynik w 2018 roku. Więc procentowo nic nie stracił, nic też nie zyskał. Więc będziemy musieli to przeanalizować, natomiast głosy się tak rozłożyły, że zabrakło niecałe 150 głosów do wejścia do II tury - mówił sekretarz generalny PiS.