W środę 7 września Rada Polityki Pieniężnej ma ogłosić decyzję w sprawie stóp procentowych. Następnego dnia planowana jest konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. W lipcu RPP podniosła stopy o 50 punktów bazowych, była to dziesiąta podwyżka z rzędu. Od października 2021 r. w Polsce stopy procentowe wzrosły łącznie o 640 punktów bazowych.

We wtorek na konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem premier Mateusz Morawiecki był pytany o jutrzejsze posiedzenie RPP i prognozy kolejnej podwyżki stóp. - Kiedy kredytobiorcy mogą spodziewać się zatrzymania tej lawiny podwyżek? - pytała dziennikarka.

Czytaj więcej

Morawiecki: Przynaglam do przekazania Ukrainie 9 mld euro

- Ruchy stóp procentowych w górę i w dół to jest autonomiczna decyzja Rady Polityki Pieniężnej, Narodowego Banku Polskiego - odparł szef rządu.

- My nawet nie sugerujemy niczego, dlatego że wtedy byłaby wielka dyskusja o wpływie polityki na niezależną politykę monetarną, o wpływie rządu na niezależny bank centralny - podkreślił.

- Jednak z mojej wiedzy dotyczącej analiz różnych instytucji finansowych wnioskuję, że ta fala wielokrotnych podwyżek prawdopodobnie zmierza ku końcowi, ale na pewno dużo więcej państwo się dowiedzą z NBP - oświadczył premier Morawiecki.