Stopy procentowe. Premier: Ta fala podwyżek prawdopodobnie zmierza ku końcowi

- Z mojej wiedzy dotyczącej analiz różnych instytucji finansowych wnioskuję, że ta fala wielokrotnych podwyżek (stóp procentowych - red.) prawdopodobnie zmierza ku końcowi, ale na pewno dużo więcej państwo się dowiedzą z NBP - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 06.09.2022 12:42

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Ludovic MARIN / AFP

W środę 7 września Rada Polityki Pieniężnej ma ogłosić decyzję w sprawie stóp procentowych. Następnego dnia planowana jest konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. W lipcu RPP podniosła stopy o 50 punktów bazowych, była to dziesiąta podwyżka z rzędu. Od października 2021 r. w Polsce stopy procentowe wzrosły łącznie o 640 punktów bazowych.

We wtorek na konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem premier Mateusz Morawiecki był pytany o jutrzejsze posiedzenie RPP i prognozy kolejnej podwyżki stóp. - Kiedy kredytobiorcy mogą spodziewać się zatrzymania tej lawiny podwyżek? - pytała dziennikarka.

Czytaj więcej

Morawiecki: Przynaglam do przekazania Ukrainie 9 mld euro

- Ruchy stóp procentowych w górę i w dół to jest autonomiczna decyzja Rady Polityki Pieniężnej, Narodowego Banku Polskiego - odparł szef rządu.

- My nawet nie sugerujemy niczego, dlatego że wtedy byłaby wielka dyskusja o wpływie polityki na niezależną politykę monetarną, o wpływie rządu na niezależny bank centralny - podkreślił.

- Jednak z mojej wiedzy dotyczącej analiz różnych instytucji finansowych wnioskuję, że ta fala wielokrotnych podwyżek prawdopodobnie zmierza ku końcowi, ale na pewno dużo więcej państwo się dowiedzą z NBP - oświadczył premier Morawiecki.

Polityka
Przymusowa relokacja migrantów do Polski. Ziobro: Nie ma zgody
Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej