Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski został decyzją Rady Mediów Narodowych 5 września odwołany ze stanowiska. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP" - napisał w mediach społecznościowych Kurski, w przeszłości poseł i europoseł. - Decyzję o odwołaniu prezesa TVP podjęła autonomicznie Rada Mediów Narodowych. Wszelkie pytania proszę kierować w tamtym kierunku - komentował pytany o dymisję Kurskiego premier Mateusz Morawiecki.

Jak "Rzeczpospolita" dowiedziała się z rządowych źródeł, kilka dni temu trwały rozmowy nad przejściem Jacka Kurskiego do rządu. Zaskoczeni informacjami o dymisji szefa TVP politycy nie wykluczają, że wydarzenia mogły przyspieszyć i że Kurski może wejść do rządu obejmując stanowisko wyższe od ministerialnego.

Czytaj więcej

Morawiecki komentuje odwołanie Kurskiego. I mówi, że TVP dostanie 2 mld zł

Kiedy w rządzie np. w postaci wicepremiera znajdzie się Jacek Kurski? Takie pytanie we wtorek w Polskim Radiu 24 usłyszał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Nie powiem, bo nic nie wiem na ten temat - odparł.

Nowym prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz, były redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux", w latach 2016-2017 dyrektor TVP Kultura, później dyrektorem TVP1, od 2019 roku członek zarządu TVP.

Jarosław Sellin został zapytany, jak będzie się układała współpraca resortu z nowym prezesem TVP. - Mateusz Matyszkowicz był członkiem dwuosobowego zarządu Telewizji Polskiej i odpowiadał za te kanały tematyczne najbardziej nas w resorcie interesujące, bo i TVP Kultura, i TVP Historia, i TVP Dokument to są kanały, które świetnie wypełniają misję, i produkcja filmu czy współprodukcja filmu fabularnego, dokumentalnego przez Telewizję Polską - i tutaj współpraca od lat jest znakomita z obecnym prezesem Telewizji Polskiej Mateuszem Matyszkowiczem - powiedział wiceszef resortu kierowanego przez Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej

Mateusz Matyszkowicz nowym prezesem TVP. W przeszłości kierował "Frondą Lux"

- Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o wysoką kulturę w Telewizji Publicznej w związku z prezesurą Mateusza Matyszkowicza - oświadczył Jarosław Sellin.