Spotkania premiera Morawieckiego w poniedziałek i wtorek obejmują szereg miejscowości w północno-wschodniej Polsce. Premier odwiedził już m.in. Siedlce, Białą Podlaską i Wołomin.

Tematyka objazdu dotyczy szeroko rozumianych kwestii bezpieczeństwa, inwestycji - zwłaszcza w Polsce powiatowej oraz kolejnych działań rządu wokół spraw energii.

Czytaj więcej

Morawiecki o relacjach z Węgrami: Dzieli nas Ukraina. Łączy nas bardzo wiele

- Rozważamy zamrożenie cen energii elektrycznej na pewnym poziomie, ale do jakiegoś pułapu zużycia - zapowiedział Morawiecki w poniedziałek. Wcześniej o podobnych rozwiązaniach dotyczących energii mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Politycy PiS w kuluarach od wielu tygodni podkreślają, że nowy plan i oferta wyborcza są przygotowywane, ale ich prezentacje odbędzie się w przyszłym roku.

PiS może w najbliższych tygodniach wrócić do kwestii zmian w sądownictwie

Dla PiS politycznie kluczowe w najbliższych tygodniach będzie kilka kwestii. Jedna z nich to doprowadzenie do zmiany terminu wyborów samorządowych - o pół roku. Zapowiedział to ponownie w ubiegły weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił jest to termin, na który będzie zgoda Pałacu Prezydenckiego. Wejście w życie tej ustawy oznaczałoby, że wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku, a nie jesienią 2023 r.

PiS może też w najbliższych tygodniach wrócić do kwestii zmian w sądownictwie - spłaszczeniu struktury sądów, wprowadzenie sędziów pokoju - oraz zmian w ordynacji wyborczej.

Więcej o planach oraz PiS we wtorkowym wydaniu “Rzeczpospolitej” i na rp.pl.