Rosyjski prezydent wygłosił swoje uwagi podczas otwarcia międzynarodowego forum wojskowo-technicznego Army-2022. Władimir Putin mówił, że Rosja ceni sobie "historycznie silne, przyjazne i oparte na zaufaniu" stosunki z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki.

- Jesteśmy gotowi zaoferować naszym sojusznikom najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia, od broni strzeleckiej przez pojazdy opancerzone i artylerię po lotnictwo bojowe i bezzałogowe statki powietrzne - oświadczył. Dodał, że większość wymienianej przez niego broni została użyta więcej niż raz w "prawdziwych operacjach bojowych".

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko: Rosja użyła na Ukrainie pocisków hipersonicznych

Putin deklarował, że Rosja może oferować nowe modele i systemy. - Mówimy o broni precyzyjnej i robotyce - kontynuował. Dodał, że wiele z systemów bojowych, o których mówi, wyprzedza "o lata, a może o dekady" zachodni sprzęt. Rosyjska broń ma też, według Putina, przewyższać jej zachodnie odpowiedniki pod względem cech taktycznych i technicznych.

- Chcę podkreślić, że Rosja opowiada się za jak najszerszym wszechstronnym rozwojem współpracy wojskowo-technicznej - zadeklarował Władimir Putin. Ocenił, iż to szczególnie ważne w dzisiejszym wielobiegunowym świecie.

- Wysoko cenimy fakt, że dziś nasz kraj ma wielu podobnie myślących sojuszników i partnerów na różnych kontynentach. To państwa, które nie poddają się tzw. hegemonowi, ich przywódcy wykazują prawdziwie męski charakter i nie uginają się - mówił prezydent Rosji.