Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 163

Przed ambasadą Rosji na Unter den Linden w Berlinie miała stanąć wystawa pojazdów pancernych i pocisków, które Ukraina zdobyła podczas wojny. Inicjatorzy wydarzenia Enno Lenze i Wieland Giebel zaznaczali, że chcą w ten sposób pokazać, że są przeciwko rosyjskiej agresji. Pomysł poparło także Muzeum Berlin Story Bunker.

Jak informuje dziennik „Tagesspiegel”, władze berlińskiej dzielnicy Mitte odrzuciły pomysł, zaznaczając, że w zniszczonym sprzęcie wojennym prawdopodobnie zginęli ludzie. Zwrócono także uwagę na "interesy polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec".

Czytaj więcej

Ukraińskie "trofea wojenne" trafiły na wystawę w Pradze. Zostaną pokazane też w Warszawie

Oburzenia decyzją nie krył Andrij Melnyk, ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech. "Anulowanie wystawy jest prawdziwym skandalem" - napisał we wpisie opublikowanym na Twitterze i zaapelował do władz Berlina o zmianę tej "dziwnej decyzji”. Zdaniem Melnyka „oznaczałoby to prawdziwą solidarność z Ukrainą”.

Podobne wystawy, na których prezentowano zdobyty podczas wojny rosyjski sprzęt wojskowy, odbyły się już wcześniej w Kijowie, Pradze i w Warszawie.