Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że problemy we współpracy z Naimskim narastały od dłuższego czasu. Trop wiedzie do zderzenia z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Oraz do trudności we współpracy ze zdymisjonowanym ministrem - w wielu projektach. - W zasadzie to Naimski jest winny dymisji Naimskiego - słyszymy z PiS. A dlaczego teraz? - Na takie decyzje nigdy nie ma dobrego momentu - twierdzi nasz informator.

Czytaj więcej

Piotr Naimski stracił posadę. Co z projektami gazowymi i polskim atomem?

Co dalej? Z PiS słyszymy, że Naimski nie będzie miał najpewniej bezpośredniego następcy, a jego stanowisko zostanie “przeformatowane”. - Formuła została stworzona bezpośrednio “pod niego” i raczej nie zostanie odtworzona w ten sam sposób - mówi nasz informator z PiS. A nadzór nad strategicznymi sieciami energetycznymi trafi być może z KPRM do innego ministerstwa. Zgodnie z prawem nadzór nad przesyłaniem energii musi być rozdzielony od nadzoru nad jej produkcja.

Czytaj więcej

Piotr Naimski stracił posadę. Co z projektami gazowymi i polskim atomem?

W PiS trwa dyskusja na temat tego, jak ma wyglądać energetyka w rządzie. Zgodnie z naszymi informacjami grupa posłów ze Śląska obstawała za tym, by wrócić do koncepcji odrębnego ministerstwa energii. Ministerstwa raczej nie będzie, ale wiceministrem odpowiedzialnym za węgiel może zostać Krzysztof Tchórzewski, zaufany człowiek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O ile do tego powołania dojdzie, bo z naszych informacji wynika, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. - W tej chwili przebudowywana jest formuła realizacji kwestii energetycznych w rządzie - mówił we czwartek enigmatycznie rzecznik rządu, Piotr Müller.

Czytaj więcej

„Początek szeregu dymisji”. Komentarze polityków po odwołaniu Piotra Naimskiego